Odslej tudi dnevni napadi
Po nočnih napadih na talibanske cilje v Afganistanu so ZDA davi prvič napadle tudi podnevi. Ameriška vojaška letala so obstreljevala oporišče talibanov v mestu Kandahar, v mestu pa je okoli 6. ure po srednjeevropskem času odjeknilo več močnih eksplozij. Ameriška letala so pred tem preletavala mesto, enote protizračne obrambe talibanskih sil pa so na to odgovorile s streljanjem.
Druga noč napadov na Afganistan
Druga noč napadov na cilje v Afganistanu je bila manj intenzivna kot v prvi noči na ponedeljek. Drugo noč so Američani napadli strateške cilje sil talibanskega režima, še zlasti na letališča, blizu Kabula ter v mestih Džalalabad, Mazar-i-Šarif in Kandahar. Po poročanju iranske tiskovne agencije IRNA je bil v ameriških napadih ubit tudi poveljnik talibanskih enot protizračne obrambe.
Ena od ameriških raket v zadnjem napadu na Kabul naj bi zadela tudi stavbo, ki jo uporablja biro Združenih narodov za razminiranje Afganistana. Pri tem so umrli štirje ljudje. Stavba je bila pri napadu popolnoma uničena. Štirje zaposleni v biroju so med napadom spali na tretjem nadstropju štirinadstropne stavbe. Afganistan je od držav v katerih je največje število min.
Ameriški letalski napad se je začel nekaj pred 18. uro po našem času, v njem pa je sodelovalo deset bombnikov in deset drugih letal, izstreljenih pa je bilo tudi več manevrirnih raket, je povedal poveljnik generalštaba ameriške vojske Richard Myers.
Britanske sile so napade podprle logistično, niso pa izstrelile nobene rakete oziroma odvrgle nobene bombe, je za francosko tiskovno agencijo AFP povedal predstavnik britanskega obrambnega ministrstva. Ta podatek je potrdil tudi Myers.
O točnih ciljih drugega dne napadov poročajo le viri iz Afganistana. Po poročanju afganistanske tiskovne agencije AIP so ameriška letala napadla letališča v Kabulu, tarča napadov pa so tudi mesta Mazar-i-Šarif, Kandahar in provinca Kundus na severu Afganistana. Na Kabul naj bi padle štiri bombe, eksplozije pa so bile močnejše kot prvo noč, poročajo očividci. Talibanski režim pa je po podatkih televizije Al Džazire sporočil, da so ameriška letala napadla že dvakrat, cilj drugega vala napadov pa je bilo mesto Džalalabad. V mestu je med napadi zmanjkalo elektrike, je poročala ameriška tiskovna agencija AP.
Talibani so po radiu pozvali prebivalce Kabula, naj med napadi ne zapuščajo domov in naj ugasnejo luči, ter jim obenem zagotovili varnost, je poročala francoska tiskovna agencija AFP. Po poročanju agencije AP naj bi se talibani z raketami zemlja-zemlja najverjetneje borili proti opozicijskim enotam kakih 20 kilometrov severno od Kabula.
Po podatkih iz Londona in Washingtona naj bi napadi trajali več dni. V prvem napadu, ki se je začel v nedeljo pol ure kasneje kot današnji, so napadli predvsem talibanske vojaške cilje in vadbene centre teroristov.
ZDA bodo napadle več držav?
ZDA so pisno obvestile Varnostni svet ZN, da nameravajo poleg napadov na Afganistan v okviru povračilnih ukrepov po terorističnih napadih v ZDA 11. septembra izvesti tudi akcije proti nekaterim drugim državam in organizacijam. ZDA v pismu VS še ocenjujejo, da gre pri napadih na Afganistan, ki so jih enote ameriške in britanske vojske začele v nedeljo zvečer, za "legitimno obrambo", ki je v skladu z ustanovno listino ZN.
V napade se vključuje tudi Kanada
Kanad je sporočila, da se bo pridružila ameriško-britanski akciji. Kanadčani bodo na območje poslali šest vojnih ladij, letala in približno 2000 vojakov. Namestitev naj bi se pričela v nekaj dneh.
Bush o uspešnosti napadov
Ameriški predsednik George Bush je ob zaprisegi vodje novega ameriškega Urada za varnost domovine Toma Ridgea v Washingtonu dejal, da so bili prvi ameriški napadi na cilje v Afganistanu uspešni in da so potekali v skladu z načrti.
Bush je še dejal, da so ZDA z začetkom napadov na Afganistan v nedeljo odprle novo fronto v boju proti terorizmu. Ob tem je poudaril, da so ZDA v času napadov odvrgle med afganistansko prebivalstvo tudi 37.000 zavojev s hrano in zdravili, in dodal, da je to pomemben del boja proti terorizmu. Ameriški predsednik je še napovedal, da se bo vojna proti terorizmu nadaljevala, ZDA pa bodo v njej zmagale, in sicer, kot je dejal Bush, "ne le za državo, ampak tudi za prihodnje rodove".
V ZDA odredili najvišjo stopnjo pripravljenosti
Ameriški pravosodni minister John Ashcroft je sporočil, da je odredil v ZDA najvišjo stopnjo pripravljenosti za zvezne agencije, pristojne za varnost. S tem naj bi okrepili varnost Američanov v pričakovanju morebitnih povračilnih napadov po začetku ameriško-britanske vojaške akcije na cilje v Afganistanu. Ameriške oblasti so v zvezi s terorističnimi napadi na ZDA 11. septembra pridržale ali aretirale 614 oseb, še vedno pa preiskujejo 229 oseb, ki bi lahko bile povezane z napadi, je še dejal Ashcroft.
Po besedah našega posebnega poročevalca iz ZDA, strah v prebivalcih New Yorka ostaja, zato se tisti, ki imajo možnost, že izseljujejo iz mesta.