Tujina

Novi napadi v Bagdadu

Bagdad/Tokio/London, 26. 01. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

Večje število eksplozij je odjeknilo v bližini sedeža koalicijskih sil v središču Bagdada.

Po eksplozijah, ki so odjeknile v središču iraške prestolnice, so se v mestu oglasile sirene, iz zvočnikov pa je bilo slišati opozorilo, da naj se skrijejo na varno. Za zdaj še ni jasno koliko je žrtev ali ranjencev in kakšna je gmotna škoda.

Vojna upravičena

Eden glavnih razlogov za vojno v Iraku je bil obstoj orožja za množično uničevanje v tej državi, vendar še vedno ni znano, ali je Bagdad to orožje dejansko imel, poudarjajo v Londonu in Washingtonu.

Britanski zunanji minister Jack Straw je v Londonu izrazil razočaranje, ker inšpektorjem ni uspelo odkriti iraškega orožja za množično uničevanje, vendar pa je Straw prepričan, da je odstavljeni iraški voditelj Sadam Husein to orožje imel in da je bila vojna upravičena. V upravičenost iraške vojne je prepričan tudi ameriški pravosodni minister John Ashcroft, medtem ko je organizacija za varstvo človekovih pravic Human Rights Watch (HRW) ocenila, da vojaškega posredovanja sil koalicije v Iraku ni mogoče označiti za humanitarno intervencijo, saj v času napada ali neposredno pred njim v državi ni prihajalo do kršitev človekovih pravic, ki bi lahko upravičile invazijo pod vodstvom ZDA.

Ashcroft: Vojna vsekakor upravičena

John Ashcroft
John Ashcroft FOTO: Reuters

Ashcroft je izrazil prepričanje, da je bila vojna proti Iraku upravičena že zgolj na podlagi dejstva, da je nekdanji iraški voditelj Sadam Husein v preteklosti večkrat uporabil orožje za množično uničevanje. Na novinarski konferenci ob obisku v Avstriji Ashcroft sicer ni neposredno komentiral dvomov ameriškega državnega sekretarja Colina Powella v to, ali Irak trenutno še poseduje orožje za množično uničevanje.

"Imamo jasen dokaz, da je Sadam Husein v preteklosti uporabil kemično in biološko orožje za množično uničevanje proti lastnemu narodu," je pojasnil Ashcroft. Ob tem je še navedel trditve prič, da je strmoglavljeni iraški voditelj tovrstno orožje nameraval uporabiti tudi v prihodnosti in je zato predstavljal grožnjo iraškim državljanom, pa tudi sosednjim državam.

Straw še vedno prepričan v utemeljenost vojne

"Če ne bi bilo orožja, sam verjamem, da je bilo, in če ne bi bilo nobenih programov, in menim, da so obstajali, kako je potem, za božjo voljo, moč razložiti dejstvo, da je Sadam Husein 12 let po zalivski vojni in mesece po danem ultimatu, zavrnil sodelovanje z inšpektorji," se je vprašal britanski zunanji minister in dodal, da je bila odločitev britanskih parlamentarcev za sodelovanje v v Iraku edina alternativa dokazom, ki so bili na voljo.

Britanski šef diplomacije Straw je sicer razočaran nad neuspehom inšpektorjev pri iskanju iraškega orožja, še vedno pa je prepričan, da je Irak tovrstno orožje imel in da je bila zato vojna v Iraku povsem upravičena. Straw je navedel primerjavo z neuspešnim iskanjem orožja Irske republikanske armade na Severnem Irskem, kjer je, kot je dejal, ozemlje bistveno manjše kot v Iraku, pa tudi jezik ne predstavlja nobenih ovir.

"Odločitev, ki smo jo sprejeli 18. marca o vojaški operaciji je bila upravičena z vidika uveljavljanja mednarodnega prava in je sedaj še bolj upravičena," je še dejal in dodal, da bi se lahko Sadam Husein, če bi izpolnil zahteve ZN, vojaški operaciji izognil.

Japonci tudi uradno v Iraku

Japonska vlada je sprejela odločitev za napotitev japonske vojske na jug Iraka. V eksploziji mine sta v Iraku umrla dva Iračana.

Japonska ustava prepoveduje sodelovanje vojske v operacijah za zagotavljanje kolektivne varnosti, zato je parlament moral sprejeti poseben zakon, ki izrecno prepoveduje namestitev sil na območjih, kjer potekajo boji. V središču Tokia pa se je v nedeljo zbralo kakih 4000 ljudi, ki so mirno protestirali proti napotitvi vojakov v Irak.

Zgodovinska odločitev je bila sprejeta na srečanju japonskega premiera Džuničira Koizumija kot predsednika Liberalno demokratske stranke (LDP) in vodje njene koalicijske partnerke, stranke Nova Komeito, Takenorija Kanzakija. To bo prva napotitev japonskih enot na območje, kjer divjajo spopadi, po drugi svetovni vojni.

Pacifistična budistična stranka Nova Komeito je dolgo časa nasprotovala sodelovanju v Iraku in je predstavljala še zadnjo oviro za napotitev. "Premier je potrdil, da so pogoji za napotitev vojske v regijo izpolnjeni," je po srečanju pojasnil Kanzaki.

Po mesecih zavlačevanja je Japonska v začetku decembra odobrila odhod vojakov v Irak, ki pa naj bi skrbeli predvsem za humanitarne naloge. Orožje bodo nosili, vendar le za samoobrambo in ne bodo sodelovali v bojnih nalogah.

Misije japonskih vojakov naj bi bile striktno humanitarne (Foto: Reuters)
Misije japonskih vojakov naj bi bile striktno humanitarne (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

V Irak je pred dnevi že prispela manjša skupina japonskih vojakov, ki pripravlja prihod japonske humanitarne misije. Japonski kontingent kakih 1000 vojakov naj bi se popolnil do marca, skrbel pa naj bi predvsem za prečiščevanje vode, izgradnjo šol in zagotavljanje medicinske oskrbe na jugu Iraka. Japonski vojaki naj v Iraku ne bi ostali dlje kot do konca leta 2004.

Napadom v Iraku ni konca

Generalni sekretar OZN Annan naj bi se v kratkem odločil o vrnitvi služb in kadrov OZN v Irak. Po zapustitivi Iraka je OZN v Irak napotil dve tehnični skupini, ki naj bi preverili varnostne razmere v državi.

Na cesti južno od Bagdada, ki jo sicer uporabljajo sile koalicije v Iraku, je odjeknila eksplozija, v kateri sta umrla dva Iračana, dva pa sta bila huje ranjena. Eden od potnikov kombija, ki je peljal po cesti, je ob izstopu iz vozila stopil na mino in sprožil eksplozijo, v kateri je umrl še en potnik, dva pa sta bila ranjena.

V iraškem mestu Ramadi kakih 100 kilometrov zahodno od Bagdada pa so neznanci v nedeljo zvečer streljali na tamkajšnjo policijsko postajo in pri tem ubili štiri iraške policiste, je sporočila iraška policija. Napadalci so po incidentu v Ramadiju zbežali, po domnevah policije pa gre za kriminalno tolpo in ne za nasprotnike koalicijskih sil v Iraku. Zgradbo policije v Ramadiju so kakih 15 minut pred napadom zapustili pripadniki ameriških sil, neznanci pa so v napadu poškodovali stavbo policije in policijski avtomobil.

Američani so samo prek vikenda izgubili življenja šestih vojakov (Foto: Reuters)
Američani so samo prek vikenda izgubili življenja šestih vojakov (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Američani pa so v okolici mesta Mosul na severu Iraka izgubili še en helikopter. S helikopterjem Kiowa so na območju reke Tigris iskali neko pogrešano vojaško patruljo. Ni še znano, zakaj je plovilo padlo, pogrešajo pa oba pilota, pa tudi dva iraška policista in prevajalca iz patrulje.

Prek vikenda je v gverilskih napadih umrlo najmanj 6 ameriških vojakov in 4 Iračani. Od začetka okupacije pa so Američani izgubili 513 vojakov, od tega najmanj 355 v spopadih.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10