
Do zamenjave vseh 91 poslancev iz srbske kvote v skupščini SČG, v katerem je še 35 poslancev iz Črne gore, je prišlo zaradi predčasnih parlamentarnih volitev v Srbiji 28. decembra, njihov izid pa je v precejšnji meri spremenil tudi razmerje moči v najvišjem zakonodajnem telesu skupne države.
Skupščina Srbije je danes pravzaprav samo potrdila zaradi decembrskih volitev spremenjeno strankarsko strukturo v srbski kvoti 91 poslancev skupnega parlamenta. Radikalci (SRS) bodo imeli v skupščini SČG 30 poslanskih sedežev, njim pa sledijo DSS (20), DS (13), G17 Plus (12), zveza SPO-NS (8) in SPS (8).
Novi srbski poslanci v parlament SČG so izvoljeni iz vrst poslancev nedavno konstituirane republiške skupščine, njihova imena pa so bila znana že pred dnevi. Na popoldanskem nadaljevanju zasedanja skupščine bodo znana imena 91 novih poslancev republiškega parlamenta, ki jih bodo stranke predlagale iz decembrskih volilnih list. Stranke imajo možnost, da za svoje predstavnike v parlamentu SČG predlagajo ljudi, ki bodo še naprej tudi poslanci v republiški skupščini.

Na decembrskih parlamentarnih volitvah, ki so pomenile tudi konec triletne vladavine Demokratske opozicije Srbije (DOS), je od 250 poslanskih sedežev, kolikor jih ima republiška skupščina, največ (82) mandatov dobila Srbska radikalna stranka (SRS) Vojislava Šešlja. Tej stranki znamenitega obtoženca Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije sledijo po številu dobljenih sedežev Demokratska stranka Srbije (DSS) Vojislava Koštunice (53), Demokratska stranka (DS) lani umorjenega premiera Zorana Đinđića (DS), G17 Plus Miroljuba Labusa, zveza SPO-NS Vuka Draškovića in Velimirja Ilića (22) in Socialistična stranka Srbije (SPS) glavnega obtoženca sodišča v Haagu Slobodana Miloševića (22).