
Doslej je za vstop na Kosovo zadostovalo, da je tujec na meji pokazal potno listino, po novem predpisu pa bo kosovska mejna policija pooblaščena odločati o tem, ali bo komu dovolila vstop v pokrajino ali ne. Nova pravila naj bi z nekaj izjemami veljala za vse tujce, torej tudi za slovenske državljane.
Tujcem tudi po novem predpisu ne bo treba vnaprej pridobiti pisnega dovoljenja za vstop na Kosovo. O vstopu odloča na mejnem prehodu kosovska policija, če ga dovoli, pa mora to potrditi z "ustreznim pečatom" v potnem listu, ki naj bi hkrati pomenil dovoljenje za 90 dni bivanja. Tako pridobljeno dovoljenje naj bi bilo moč podaljšati na katerikoli policijski postaji v pokrajini.
Nova pravila naj bi veljala za vse tujce, torej tudi za slovenske državljane. Izjema so le predstavniki UNMIK, mirovnih sil KFOR ter drugih organizacij, ki delujejo v pokrajini, saj bodo za vstop na Kosovo potrebovali le osebno izkaznico. Ta ugodnost naj bi veljala tudi za državljane Srbije in Črne gore.
Brez dovoljenja se bodo lahko mudili na Kosovu tudi državljani Albanije in Makedonije, ki jim bo za prestop meje s sosedno pokrajino zadostovalo, da pokažejo potni list. Kot so pojasnili na pravosodnem oddelku UNMIK, sta Albanija in Makedonija izjemi glede drugih držav zato, ker sta Tirana in Skopje priznala potne in druge listine, ki jih izdaja Priština.
Predstavniki UNMIK zatrjujejo, da ne gre za uvedbo viznega režima, ampak je namen novega predpisa izboljšati nadzor na meji oziroma mejnih prehodih ter boj proti organiziranemu kriminalu in trgovini z ljudmi. Predpis je sredi aprila podpisal vodja misije UNMIK Soeren Jessen-Petersen, veljati pa naj bi začel že 1. maja, a so njegovo uporabo brez posebne obrazložitve preložili.