
Evropska unija in Rusija sta na vrhu v črnomorskem Sočiju podpisali sporazuma o novem vizumskem režimu. Prvi predvideva olajšanje pridobivanja vizumov, drugi pa opredeljuje politiko vračanja nezakonitih prebežnikov. Osrednji temi vrha sta bili sicer novi sporazum o evropsko-ruskem strateškem partnerstvu in energetika. Ruski predsednik Vladimir Putin je evropskim partnerjem zatrdil, da Rusija pri oskrbi s plinom evropskega energetskega trga ne bo zamenjala s kitajskim.
Podpis novega vizumskega režima, o katerem sta se strani dogovorili lani jeseni, je bila edina konkretna poteza udeležencev današnjega vrha. Sporazuma sta podpisala ruski zunanji minister Sergej Lavrov in evropska komisarka za zunanje odnose Benita Ferrero-Waldner, veljati pa naj bi začela v letu dni.

Predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso pa je poudaril, da problem ni v "pomanjkanju zaupanja v Rusijo kot verodostojne dobaviteljice plina". "Želimo si odnos, ki bi temeljil na načelu soodvisnosti," je dejal. Kancler Schüssel je v Sočiju spomnil, da imata Rusija in Evropa na energetskem področju "za seboj 40 let sodelovanja, ki se mora nadaljevati", in to "pregledno, vzajemno in varno". "Prav tako kot Rusija se želimo izogniti nadaljnjim nesporazumom," je poudaril.
Srečanje je "sveža in močna spodbuda pobudam v poslovnem sodelovanju, v kulturnih in znanstvenih odnosih ter pri izmenjavi mladih", je v uvodnem nagovoru dejal ruski predsednik, ki pričakuje, da bosta sporazuma sprejeta "do konca leta". Predsedujoči EU, avstrijski kancler Wolfgang Schüssel, pa je poudaril, da je podpis sporazumov dokaz, da "sprejemamo oprijemljive in praktične ukrepe za tkanje tesnejših vezi med našimi državljani" ter da jim "naše sodelovanje prinaša resnične koristi".
Lažje za poslovneže in študente
V skladu s prvim sporazumom bodo v prihodnje vizume lažje pridobivali predvsem poslovneži in študenti. Evropska stran je olajšano pridobivanje vizumov, za katere bo veljala enotna cena 35 evrov, pogojevala s sklenitvijo sporazuma o vračanju oseb, ki predvideva vračanje ne le ruskih državljanov, temveč tudi državljanov tretjih držav, ki so na ozemlje EU nezakonito prišli preko ruskega ozemlja.
Vrh EU-Rusija tudi o Iranu in Bližnjem vzhodu
Putin je z visokimi predstavniki EU razpravljal tudi o zunanjepolitičnih temah - iranskem jedrskem programu in razmerah na Bližnjem vzhodu, je sporočil posebni predstavnik ruskega predsednika Sergej Jastržembski. Stališča EU in Rusije "sovpadajo v številnih vprašanjih", je dejal Jastržembski.
Evropska komisarka za zunanje odnose Ferrero-Waldner pa je Rusijo označila za "zelo konstruktivno partnerico" v diplomatskem sporu zaradi iranskega jedrskega vprašanja. "Imeti moramo verodostojne alternative, o katerih se še pogovarjamo v okviru Varnostnega sveta ZN," če Iran zavrne poziv k ustavitvi jedrskih dejavnosti, je še opozorila komisarka.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.