
Nafta izteka iz 100-tonskega rezervoarja ladje, ki je v sredo nasedla pred novozelandsko obalo. Nafte iz ladje še niso začeli prečrpavati, niti ni znano, koliko nafte se je doslej že izteklo v morje. V ladji Rena je bilo ob izplutju sicer 1770 ton surove nafte, poroča novozelandski spletni medij nzherald.co.nz. Novi Zelandiji tako po besedah tamkajšnjega ministra za okolje Nicka Smitha grozi najhujša okoljska nesreča v zadnjih desetletjih.
"Preden se bodo razmere izboljšale, se bo vse še poslabšalo. Tega dejstva ne moremo spremeniti," pa je ocenil novozelandski minister za promet Steven Joyce. Hkrati je prebivalce zaliva Plenty posvaril, naj bodo pripravljeni, da bodo valovi nafto prinesli vse do obale. Dodal je še, da obstaja velika možnost, da se bo 47.000-tonska ladja Reno prelomila. Joyce bo danes odšel na teren, da bi si ogledal madež in stanje ladje.
Strahovi pred potencialno okoljsko katastrofo se večajo, saj so vremenske napovedi slabe. To bi lahko namreč oviralo čiščenje naftnega madeža. "Operacije na morju so podrejene vremenskim razmeram in ne moremo začeti čistiti zaradi slabih razmer," je sporočil poveljnik novozelandske morske biološke postaje Rob Service. V odzivni ekipi, ki je prišla na kraj dogodka z namenom, da bi sodelovala pri čiščenju in reševanju, je sicer za zdaj več kot 100 ljudi.
Strokovnjak za morsko biologijo John Riding pa je opozoril, da se je ladja rahlo premaknila. "Močno dvomim, da bo ladja plula, če se prepolovi. Na žalost je to resničen scenarij," je dejal.
Na krovu ladje je ostalo 23 Filipincev, članov posadke ladje Reno, ki dan in noč črpajo vodo in nasedle ladje, medtem ko si prizadevajo nafto prečrpati v nepoškodovane dele ladje. ''Zadnja stvar, ki si jo želim, je, da bi posadka zapustila ladjo in jo prepustila silam narave,'' je dejal Pete Donaldson, skiper na ladji novozelandske obalne straže. ''A po drugi strani, kaj bo z njimi, ko se poslabša vreme,'' se je še vprašal. V prihodnjem tednu namreč vremenoslovci napovedujejo občutno poslabšanje vremena, močan veter in visoke valove.
Okoljevarstveniki so rešili štiri pingvine, ki jih je zajel oljni madež. Povedali so, da so živi in v "razmeroma dobrem stanju". Kot poročajo, je takih živali, ki potrebujejo pomoč, še več. V nekaterih bližnjih krajih so tudi odprli center za čiščenje in rehabilitacijo ptičev, ki bi utrpeli kakršne koli poškodbe zaradi izlitja nafte. Do zdaj pa so našli najmanj štiri mrtve morske ptiče v okolici nasedle ladje. Poročil o tjulnjih, ki bi jih ogrozila nafta, za zdaj ni, poročajo na spletni strani Stuff.co.nz.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.