V Moskvi so v četrtek aretirali novinarja Ivana Golunova, ki je preiskoval in pisal o korupciji. Oblasti naj bi v njegovem nahrbtniku našle več paketov droge. V izjavi za javnost je moskovska policija dejala, da so zatem tudi v njegovem stanovanju našli prepovedane droge. Policija ga je sicer aretirala tik pred srečanjem s svojim virom.
Danes zjutraj je bil prepeljan pred preiskovalnega sodnika in tudi uradno obtožen preprodaje drog. Grozi mu vse do 20 let zapora, piše Euronews. A na rusko policijo letijo številne kritike, da so mu bile droge podtaknjene, obtožbe proti njemu pa so namenjene temu, da se ga utiša.
Razkriva korupcijo med moskovsko elito
Golunov redno objavlja članke, v katerih razkriva korupcijo in goljufive finančne sheme med moskovsko politično elito in poslovneži.
36-letnik piše za novičarski portal Meduza. Slednji je v izjavi za javnost zapisal, da Golunova "preganjajo zaradi njegovih novinarskih dejavnosti". "Odkrili bomo po čigavi volji je Vanja (Golunov) preganjan in to informacijo tudi objavili," sta zapisala urednika Ivan Kolpakov in Galina Timčenko. Trdita tudi, da je 36-letnik v zadnjih mesecih prejemal številne grožnje v povezavi z še ne objavljeno zgodbo. Dodajata, da bo portal Meduza "branil svoje novinarje z vsemi razpoložljivimi sredstvi".
"Skorajda vsaka preiskava, ki jo je izvedel Ivan Golunov, škoduje interesom nekoga. V večini primerov interesom uradnikov, ki prikrivajo nelegalne posle. Je eden izmed najboljših preiskovalnih novinarjev v državi," je po poročanju Euronewsa povedal njegov sodelavec Illja Žegulev.
Pretepen v pridržanju?
Odvetnik Golunova Dmitrij Džulaj trdi, da je bil novinar v pridržanju hudo pretepen, imel naj bi zlomljena rebra in pretres možganov, droge pa da so mu bile podtaknjene. Poleg tega po njegovih besedah policija ni želela vzeti prstnih odtisov in vzorcev z njegovih rok, da bi videli, ali je bil v kontaktu z drogami. Prav tako naj bi bil v pridržanju več kot 24 ur brez hrane in spanca. Oblasti navedbe zanikajo.
A policija je zatem priznala, da je bil Golunov odpeljan v bolnišnico, poroča Reuters.
Aretacije je sicer sprožila proteste v Moskvi in Sankt Peterburgu, na katerih naj bi policija pridržala več ducat ljudi, med njimi številne novinarje, ki pa so bili kasneje izpuščeni.
Rusija postaja vse nevarnejša za novinarje, aktiviste za človekove pravice in opozicijske voditelje. V zadnjih letih so bili aretirani številni opozicijski politiki in aktivisti, mnogi tudi zaradi obtožb, povezanih z drogami. Na lestvici Freedom House pa je Rusija na 83 mestu od 100 držav po medijski svobodi.
KOMENTARJI (37)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.