Objava videoposnetka, na katerem zamaskiran skrajnež obglavi ameriškega novinarja Stevena Sotloffa, ki so ga ugrabili v Siriji pred letom dni, je sprožila val ogorčenja. Generalni sekretar ZN Ban Ki Mun je dejanje označil za "nagnusen zločin". Ameriške oblasti so sporočile, da so potrdile pristnost videoposnetka. Kot so sporočili iz Bele hiše, je dejanje ena najbolj "nagnusnih brutalnosti".
Ameriški predsednik Barack Obama je dejal, da gre za poskus ustrahovanja ZDA. "Tega ne bomo dopustili," je dejal Obama ter dodal, "da ZDA sežejo zelo daleč in da bo pravici zadoščeno". "Gre za grozljivo nasilno dejanje in ne moremo si niti predstavljati agonije, ki jo preživljajo vsi, ki so imeli radi Stevena. Celotna država žaluje z njimi," je dejal Obama. "Karkoli ti morilci mislijo, da so z umori nedolžnih Američanov dosegli, se motijo. Ni jim uspelo. Tako kot drugim po svetu, so tudi Američanom takšna barbarska dejanja odvratna. Ne bodo nas ustrahovali. Zaradi njihovih grozljivih dejanj smo samo še bolj enotni in odločni."
Britanski premier David Cameron je po objavi videoposnetka dejal: "Če se posnetek izkaže za pristnega, potem je to grozljiv barbarski umor. Moje misli in molitve so z družino umorjenega Sotloffa. Kot sem že večkrat ponovil, Isovi teroristi ne zagovarjajo nikakršne religije. Grozijo tako Sirijcem, Iračanom, Američanom in Britancem, ne delajo razlik med muslimani, kristjani ali pripadniki drugih veroizpovedi." Glede na očitke, da Velika Britanija ne naredi dovolj za zaščito svojih državljanov, pa Cameron odgovarja: "Zelo si prizadevamo, da bi za naše državljane zagotovili varnost. Še naprej si bomo prizadevali zaščititi naše državljane pred barbarskimi teroristi."
Medijem se je odzvala tudi družina 31-letnega ameriškega novinarja, ki je izginil leta 2013 v Siriji. Starša sta sporočila, da ne bosta dajala izjav in zaprosila za spoštovanje njihove zasebnosti.
"Vedno si je prizadeval pomagati najšibkejšim"
Sotloff je izginil med poročanjem v Siriji avgusta lani. Družina novice ni razkrila, saj se je bala, da bi mu objava izginotja v medijih škodila. Zadnje leto so si družina in ameriške oblasti prizadevale doseči njegovo izpustitev, a zaman. Po objavi posnetka obglavljenja novinarja Foleyja, je družina na videu prepoznala tudi 31-letnega Sotloffa. Njegova mati je prek medijev v čustvenem pozivu prosila ugrabitelje, naj ga ne umorijo. "Steven je novinar, ki je odpotoval na Bližnji vzhod, da bi poročal o trpljenju Muslimanov v rokah tiranov. Je zelo prijazen in dobrodušen sin, brat in vnuk. Je časten človek, ki je vedno želel le pomagati najšibkejšim," je dejala Stevenova mati Shirley Sotloff.
Bela hiša je danes sporočila, da je ameriški predsednik Barack Obama v torek sprejel odločitev o napotitvi približno 350 ameriških vojakov v iraško prestolnico Bagdad, kjer bodo varovali ameriška diplomatska predstavništva in osebje. Napoved o novi napotitvi ameriških vojakov v Irak je prišla le nekaj ur potem, ko je skrajna skupina Islamska država (IS) objavila videoposnetek obglavljenja novinarja Sotloffa.
Že drugi posnetek obglavljenja in drugo sporočilo za Obamo
Na posnetku zamaskiran moški grozi, da bodo umorili tudi britanskega talca, ki ga zadržujejo, če Američani ne prenehajo z bombardiranjem njihovih enot. Talca tudi razkrijejo na posnetku, v kotu posnetka pa je zapisano, da gre za britanskega državljana Davida Cawthornea Hainesa. A njegova identiteta ni potrjena, saj je družina ujetega Britanca zaprosila, da mediji ne razkrijejo njegovega imena.
Iz britanskega zunanjega ministrstva so sporočili, da so britanske oblasti pred časom sodelovale pri poskusu rešitve ujetega britanskega državljana, a jim ga žal ni uspelo rešiti.
Ugrabljeni Britanec naj bi bil poročen s Hrvatico
Hrvaški mediji pa danes poročajo, da ima Heines prijavljeno bivališče v Sisku ter je poročen s hrvaško državljanko, s katero imata štiriletnega otroka. Haines je po rodu iz Pertha na Škotskem in je na Hrvaškem bival od leta 2000. V njegovem življenjepisu na spletni poslovni mreži Linkedin je nazadnje zapisano, da je direktor podjetja Astraea, ki je kot "šiviljsko podjetje" registrirano na Hrvaškem.
Na Hrvaško je prispel leta 2000 kot vodja urada nemške humanitarne organizacije "Arbeiter Samariter Bund". Pred tem je dobro desetletje delal za britansko vojsko na različnih položajih, ki so povezani z ocenami varnosti in groženj v različnih državah, je še zapisano na Linkedinu. Skrajneži IS so ga ugrabili v začetku lanskega leta v Siriji.
Je tudi Stevena obglavil džihadist John?
Na tem drugem posnetku ima džihadist, ki obglavi novinarja, britanski naglas, zelo podoben tistemu, ki ga je imel moški, ki je obglavil ameriškega novinarja Jamesa Foleyja. Morilca se je prijel vzdevek džihadist John.
Iz Bele hiše so danes sporočili, da bodo še naprej "podpirali prizadevanja iraške vlade v boju proti IS, ki ni samo grožnja za Irak, pač pa za širši Bližji vzhod ter ameriško osebje in interese v regiji".
Kot je sporočil tiskovni predstavnik ameriškega obrambnega ministrstva John Kirby, bo sedaj v Iraku skupno za zaščito diplomatskih predstavništev 820 ameriških vojakov, okoli 50 vojakov, ki so trenutno v Bagdadu, pa bodo napotili v druge države v regiji. Ostalih podrobnosti ni navedel, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
ZDA so sicer ob začetku tedna nadaljevale z zračnimi napadi na IS v Iraku. Po navedbah ameriške strani so doslej izvedli 124 letalskih napadov na teroriste v Iraku.
KOMENTARJI (362)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.