Priprave na najdaljšo noč so v polnem teku. Slovence na silvestrovo čaka hladna noč, a ne tako ledena kot lani, na drugem koncu sveta pa so že ali pa še bodo novo leto pričakali v kratkih rokavih.
Prvi so v novo leto vstopili prebivalci Kiribatov in Samoe, sicer pa so v Oceaniji spet najbolj spektakularno silvestrovo pripravili v Sydneyju. Oblasti so za vstop v leto 2016 pripravile največji in najrazkošnejši ognjemet doslej. Nebo nad pristaniščem v Sydneyju je razsvetlilo 2400 večjih in manjših ognjemetov, vključno s tistimi v obliki večbarvnega slapu, šopkov rož ali metuljev.
Mesto je za novoletni ognjemet namenilo okoli 4,5 milijona evrov, ognjemet pa si je na samem prizorišču ogledalo okoli milijon ljudi, še milijarda pa prek televizijskih sprejemnikov. Najbolj goreči ljubitelji sydneyjskega ognjemeta so sicer že dva dni prej taborili v bližini pristanišča, da bi imeli na najdaljšo noč čim boljši pogled na ognjemet, spet drugi pa so pripravljeni plačati dobrih 1800 evrov za najem stanovanj nasproti pristanišča.
V Sydneyju sicer vladajo poostreni varnostni ukrepi, ni pa bilo kakih posebnih svaril pred terorizmom.
Novo leto so pozdravili tudi v Severni Koreji, kjer so letos spremenili časovni pas. Na koledarjih se je 2016 izpisalo tudi že na Kitajskem. V Hongkongu so pripravili spektakularen ognjemet, ki so ga zaznamovale rakete, ki so se razstrelile v 'smejkote'.
Novo leto na Kitajskem 31. decembra praznujejo predvsem mladi v večjih mestih, kjer številni klubi organizirajo silvestrovanja. Po kitajskem luninem koledarju se bo novo leto, ki bo v znamenju opice, začelo šele 8. februarja, ko se bo zaključilo leto ovce. Takrat bodo potekala številna praznovanja z ognjemeti.
V Tajpeju v Tajvanu so ognjemet že tradicionalno izstrelili iz stavbe finančnega centra. Tudi v Bangkoku je lahko večtisočglava množica opazoval čudovit ognjemet.
V španski vasi v novo leto vstopili 12 ur prej
V španski gorski vasi Villar de Corneja, kjer živi 16 ljudi, so v novo leto vstopili že ob 12. uri, čeprav leži v srednjeevropskem časovnem pasu. Predčasno so silvestrovali predvsem zaradi visoke povprečne starosti prebivalcev, ki znaša 75 let.
"Opolnoči tukajšnji prebivalci niso samo utrujeni, temveč že globoko spijo," je povedala županja Carmen Hernandez. Predčasno praznovanje novega leta so v vasi, ki leži v provinci Avila, uvedli že leta 2004.
Prebivalci se opoldan zberejo na glavnem trgu in po španski tradiciji ob vsakem od 12 udarcev zvonov v mestni hiši pojedo grozdno jagodo. Nato se posedejo ob veliki mizi, kjer jedo sladkarije, pijejo jabolčnik in prepevajo španske božične pesmi.
V Evropi odpovedi praznovanj in strogi varnostni ukrepi. V Franciji bo za varnost skrbelo kar 100.000 policistov
Medtem pa so mnoga evropska mesta zaradi terorističnih groženj letos odpovedala ognjemete in poostrila varnostne ukrepe. Pred dnevi je namreč od "prijateljskih obveščevalnih služb" prišla informacija, da naj bi teroristi pripravljali napade na več evropskih prestolnic. Letošnja silvestrovanja bodo tako na stari celini v senci teroristične grožnje, a velike ulične zabave bodo v večini mest kljub temu potekale.
Med poostrenimi varnostnimi ukrepi - te so evropske policije večinoma uvedle že po novembrskih terorističnih napadih v Parizu, okoli božiča pa so jih zaradi omenjenega opozorila še zaostrile - so krepitev prisotnosti in nadzora v mestih, okrepljeno preverjanje osebnih dokumentov in posebna budnost glede predmetov, v katerih bi se lahko skrivale bombe. Za tovrstno ukrepanje so se med drugim odločili v Rimu in Vatikanu, Londonu, Berlinu, Dunaju, Bruslju, Moskvi in drugod.
Velike zabave na ulicah prestolnic sicer načeloma niso odpovedane, a bodo tokrat malo drugačne: obiskovalci ne bodo smeli nositi večjih torb in steklenic, ponekod jih bodo pregledovali z detektorji kovin, občutno več bo policistov, ognjemeti bodo krajši ali jih sploh ne bo. Celo silvestrske zabave na pariških Elizejskih poljanah, ki se je običajno udeleži več sto tisoč ljudi, ne bodo odpovedali. To bo sicer prvi množičen dogodek v francoski prestolnici po novembrskih napadih.
Notranji minister Bernard Cazeneuve je danes povedal, da so mobilizirali 100.000 policistov, ki bodo skrbeli za varnost ljudi. Je pa poudaril, da konkretnih groženj nimajo. Zgolj v prestolnici Pariz bo danes na dolžnosti 11.000 policistov, med njimi 1700 na Elizejskih poljanah, kjer se običajno zbere največ ljudi. Lani se je tam silvestrovanja udeležilo 600.000 ljudi, letos pa jih pričakujejo znatno manj.
"Parižani in Francozi potrebujejo ta simbolni prehod v novo leto. Po vsem, kar je naše mesto preživelo, moramo poslati sporočilo svetu," je odločitev o silvestrovanju na pčrostem utemeljila pariška županja Anne Hidalgo.
Ne bo pa tokrat tradicionalne množične zabave na moskovskem Rdečem trgu, saj bo ta ostal zaprt - uradno zato, ker bodo tam snemali televizijsko oddajo v živo, a dejansko naj bi šlo za odziv oblasti na varnostne grožnje.
Medtem pa v Londonu bo praznovanje na prostem, a tudi tu bo na ulicah na tisoče policistov. Samo v Londonu bo 3000 pripadnikov Scotland Yarda. "To je eden največjih zalogajev za nas vsako leto in vedno se dobro pripravimo, da praznovanje poteka gladko, da je varno in da se imajo vsi lepo," je povedala predstavnica Scotland Yarda Jo Edwards.
V Madridu, kjer je osrednje praznovanje na trgu Puerta del Sol, so številno obiskovalcev omejili na 25.000, nanje pa bo pazilo 600 policistov.
KOMENTARJI (73)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.