Po silovitem potresu z magnitudo 7,8, ki je Novo Zelandijo stresel včeraj popoldne po srednjeevropskem času, so se ponoči tla spet tresla. Nekaj minut po polnoči je južni otok otoške države stresel sunek z močjo 6,3, kmalu zatem pa mu je sledil še močnejši sunek z močjo 7,5 in sprožil opozorila pred cunamiji. Po poročanju BBC je na reki Clarence popustil jez, zato so okoliške prebivalce že evakuirali. 22 pogrešanih kajakašev in raftarjev so že našli.
Glavnemu sunku nenehno sledijo šibkejši, ki povzročajo izpade električne energije in prekinjajo dobavo pitne vode. Natančnih poročil o gmotni škodi za zdaj še ni, je pa novozelandski premier John Key ocenil, da bi lahko znašala vsaj nekaj milijard dolarjev. Reševalne akcije sicer otežujeta močan veter in dež, velike so tudi možnosti poplav.
V glavnem mestu Wellington je na stotine prestrašenih turistov sredi noči zapuščalo hotele in bivakiralo na prostem. Nick Kingstone, 39-letni prodajalec, je ponavljajoče se sunke opisal kot "jezdenje na prebujajočem se zmaju". Strah je bil v novozelandski prestolnici sicer izredno velik, saj se tektonske prelomnice že nekaj časa niso premaknile. "Ko živiš v nenehnem strahu pred tresenjem, pogosto pomisliš, če bo tudi Wellington tarča resnično velikega potresa," zadnje ure zaskrbljeno opisuje Kingstone.
Oblasti so takoj po potresu sprožile sirene za nevarnost cunamija, vendar valovi na srečo niso bili zelo visoki. Na tisoče Wellingtončanov se je zateklo na vrhove bližnjih hribov. Simon Morton je z družino opazoval višino morske gladine. "Še nikoli nisem videl tako nizke gladine, zato sva s soprogo takoj pomislila na bližajoči se cunami. Spakirali smo najnujnejše in zbežali v hribe. Tam smo preživeli noč in se zjutraj vrnili z ostalimi prestrašenimi someščani."
Tla se ne bodo umirila še tedne ali mesece
Iz GeoNeta, vladne službe za merjenje potresov, so sporočili, da bi lahko potresni sunki trajali še tedne oziroma mesece. Novozelandske oblasti so evakuirale prebivalce po vsej vzhodni obali. Včerajšnji glavni sunek je bil najmočnejši po letu 2009, ko je Novo Zelandijo prizadel potres z magnitudo 7,8.
Po poročanju lokalnih medijev so izpod ruševin v turističnem mestecu Kaikoira s približno 2.000 prebivalci, ki je bilo včeraj v glavnem potresnem sunku skoraj popolnoma uničeno, rešili 100-letno žensko in njeno snaho, soprog slednje je včeraj umrl. Druga smrtna žrtev prihaja iz mesta Mount Lyford, jugozahodno od mesta Kaikoura. To sta za zdaj edini žrtvi potresa.
Opozorilo pred cunamiji umaknjeno
Dvometrski popotresni val je zadel obalo kmalu po prvem potresnem sunku. Oblasti so opozorilo pred cunamiji sicer umaknile, ampak ljudi še vedno pozivajo k previdnosti. Prebivalci mesta Christchurch in okoliških vasi si delajo zaloge hrane in ostalih osnovnih življenjskih potrebščin. Nekatere šole na najbolj prizadetih območjih bodo danes ostale zaprte. Reševalna akcija sicer poteka po vseh mestih in vaseh, Rdeči križ je na območja že poslal prostovoljne ekipe.
Minister za obrambo Gerry Brownlee je za radio New Zealand izjavil, da bo največji problem infrastruktura, čeprav noče zmanjševati pomena trpljenja prebivalcev. Po poročanju BBC bi nizko število smrtnih žrtev lahko pripisali dejstvu, da se je potres zgodil sredi noči. "Ljudje so bili na varnem v svojih domovih, hiše so sicer bile poškodovane, ampak so kljub vsemu dovolj zavarovale prebivalce. In to je edina pozitivna stvar v tem potresu," je izjavil Ken Elwood z Univerze v Aucklandu.
Nova Zelandija leži na t. i. ognjeni prelomnici, kjer so potresi zelo pogosti. Kar 90 odstotkov vseh svetovnih potresov se zgodi na tem območju. Mesto Christchurch si še vedno ni povsem opomoglo po letu 2011, ko je v katastrofalnem potresu umrlo 185 ljudi, mesto pa je bilo skoraj popolnoma zravnano s tlemi.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.