Predsedniki držav in vlad več kot 55 držav in delegacije iz skupno 118 držav naj bi ob koncu srečanja sprejeli končno deklaracijo, v kateri bodo podprli pravico Irana do jedrske energije.
V sklepni deklaraciji naj bi tudi pozvali Združene narode, naj se organizacija reformira tako, da bodo revne države dobile večjo težo, hkrati pa izrazile nasprotovanje intervencionizmu ZDA. Predlagani dokument tudi obsoja "nezakonite" politike Izraela na palestinskih območjih in njegovo zadnjo intervencijo v Libanonu.
Ob robu vrha neuvrščenih je potekalo tudi dvostransko srečanje Singha in Mušarafa, ki je bilo prvo srečanje na ravni visokih predstavnikov obeh držav po bombnih napadih v Bombaju 11. julija letos. Sogovornika sta se dogovorila, da bosta državi obnovili pogajanja na ministrski ravni, po njunih besedah pa sta imela tudi plodne pogovore glede nemirne pokrajine Kašmir.
Vrha Gibanja neuvrščenih, katerega glavni cilj je promocija in zaščita multilaterizma, se udeležujejo voditelji 55 držav, med drugim iranski predsednik Mahmud Ahmadinedžad, beloruski predsednik Aleksander Lukašenko, pakistanski predsednik Pervez Mušaraf in indijski premier Manmohan Singh ter v zadnjem času glavna kubanska zaveznika, venezuelski predsednik Hugo Chavez in bolivijski predsednik Evo Morales.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.