Tujina

Tadićev atentator za 20 dni v zapor

Beograd, 04. 12. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Sodnik za prekrške je uslužbenca ameriškega veleposlaništva in hkrati domnevnega atentatorja Borisa Tadića obsodil na zaporno kazen.

Domnevni atentator srbskega predsednika Tadića bi moral iti v zapor (Foto: Reuters)
Domnevni atentator srbskega predsednika Tadića bi moral iti v zapor (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Beograjski sodnik za prekrške je na 20 dni zaporne kazni obsodil uslužbenca ameriškega veleposlaništva v Beogradu Miroslava Cimpla zaradi prometnega prekrška, ki ga je storil 30. novembra in za katerega je sprva obstajal sum, da naj bi šlo za poskus atentata na srbskega predsednika Borisa Tadića. Sodnik je Cimplu poleg tega naložil še plačilo denarne kazni v višini 12.000 dinarjev (približno 155 evrov) in povračilo sodnih stroškov v višini 1.200 dinarjev ali 15,5 evra.

Cimplu, ki je dan po prometnem prekršku po dogovoru s pristojnimi na ameriškem veleposlaništvu prostovoljno odšel na policijo, je v petek zvečer potekal 48-urni pripor. Okrožno javno tožilstvo, ki je proti Cimplu začelo preiskovalni postopek zaradi domnevanega poskusa atentata, a ga še ni končalo, je zato naložilo policiji, naj ga privede sodniku za prekrške, da bi lahko bil še naprej dostopen pravosodnim organom do zaključka preiskave.

Poskus atentata na Tadića je močno spominjal na atentat Djinjića (Foto: Reuters)
Poskus atentata na Tadića je močno spominjal na atentat Djinjića (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Cimpl je sodniku za prekrške pojasnil okoliščine, v katerih je s svojim avtomobilom prišel v stik s kolono treh vozil s predsednikom Tadićem in ki so izzvale hudo vznemirjenost v srbski javnosti, saj so močno spominjale na prvi poskus atentata na srbskega premera Zorana Djindjića februarja lani.

Po uradni inačici naj bi prišlo do spornega prekrška tako, da je vozilo s Tadićevimi varnostniki namerno trčilo v Cimplov avtomobil in tako preprečilo njegove večkratne poskuse, da se vrine v kolono predsednikovih vozil. Cimpl pa je povedal sodniku za prekrške, da ga je zadnje vozilo s Tadićevimi varnostniki samo čakalo na krožni poti v elitni četrti Beograda, ko ga je poskušal zaobiti, pa je trčilo vanj. Priznal pa je, da je imel konfliktni stik s kolono treh vozil že kakšen kilometer pred tem, vendar ni vedel, da je v enem od njih predsednik.

Poslopje srbske vlade (Foto: Reuters)
Poslopje srbske vlade (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Javno tožilstvo je sicer v petek sporočilo, da še ni zbralo vseh dokazov, ki so potrebni za morebitno sprožitev kazenskega postopka proti Cimplu za kaznivo dejanje poskusa umora predstavnikov najvišjih državnih organov ali za kako drugo kaznivo dejanje. Tožilstvo bo nadaljevalo preiskavo ne glede na izid postopka proti Cimplu pred sodnikom za prekrške in bo javnost pravočasno obvestilo o ugotovitvah.

Sporni kosovski premier Ramush Haradinaj
Sporni kosovski premier Ramush Haradinaj FOTO: Reuters

Srbija poziva k razveljavitvi Haradinaja

Srbska vlada je od vodje misije ZN na Kosovu (Unmik) Soerena Jessen-Petersna zahtevala, naj razveljavi "provokativno in tvegano" imenovanje bivšega vodje Osvobodilne vojske Kosova (OVK) Ramusha Haradinaja za premiera Kosova. Predsednik srbske vlade Vojislav Koštunica je po izredni seji vlade na novinarski konferenci še zatrdil, da pomeni Haradinajevo imenovanje resno grožnjo dialogu o končnem statusu Kosova. Oglasili so se tudi radikalci (SRS), ki zaradi imenovanja Haradinaja zahtevajo takojšnji sklic srbskega parlamenta.

Unmik je bil v nemirih na Kosovu tudi že tarča napadov
Unmik je bil v nemirih na Kosovu tudi že tarča napadov FOTO: Reuters

Vlada je v sporočilu za javnost izpostavila, da najostreje obsoja imenovanje Haradinaja za premiera nove kosovske vlade, ker naj bi ta korak neposredno ogrožal proces iskanja skupnih rešitev problemov v pokrajini. Srbska vlada poleg tega zahteva takojšnje pogovore o decentralizaciji Kosova in o drugih ključnih vprašanjih, ki zadevajo pokrajino. Te pogovore naj spremlja in usmerja kontaktna skupina, udeležili pa naj bi se jih predstavniki Unmik, prehodnih kosovskih ustanov in kosovskih Srbov, na drugi strani pa predstavniki Srbije in državne skupnosti SČG.

Srbska vlada je Haradinaja v svojem sporočilu označila kot "osebo s kriminalno preteklostjo, pridobljeno v predvojnih, vojnih in povojnih časih" in človeka, proti kateremu so srbske oblasti vložile že 108 kazenskih ovadb.

Demokratska stranka izključila člana

Nekdanja desna roka pokojnega srbskega premiera Zorana Djindjića, Čedomir Jovanović, ni več član Demokratske stranke (DS), ki jo vodi predsednik Srbije Boris Tadić. Jovanovića je iz DS v petek izključil občinski odbor Tadićeve stranke v Novem Beogradu na pobudo enajstih vodilnih funkcionarjev, ker naj bi prekršil strankarsko disciplino s svojimi javnimi nastopi, med katerimi je obsojal delovanje DS in njenega predsednika.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10