Hrvaški premier Ivo Sanader se je na srečanju s predsedniki hrvaških parlamentarnih strank glede vprašanja meje s Slovenijo dogovoril za oblikovanje dveh mešanih komisij. Govorili smo le o eni temi - vprašanju meje in kako ga reševati -, in dogovorili smo se za dve komisiji, je novinarjem povedal premier.
Kot je pojasnil, bo ena komisija "ugotovila, katere so neusklajene točke ob meji", druga pa pripravila "pravni sporazum za odhod pred Meddržavno sodišče v Haagu".
Sanader je pojasnil, da so se dogovorili za oblikovanje hrvaških delov dveh slovensko-hrvaških komisij, v katerih naj bi bilo po sedem hrvaških in slovenskih strokovnjakov. Dodal je, da so na današnji koordinaciji strank že predlagali hrvaške člane, vendar o imenih ni želel govoriti.
Napovedal je, da bo vlada po dodatnih posvetih s strankami in s predsednikom Stipetom Mesićem člane komisij, hrvaške strokovnjake, potrdila na seji prihodnji teden. Kot je dodal, bosta po enakem postopku na slovenski strani vladi skupaj objavili imena vodij komisij, od katerih pričakujejo, da bosta opravili nalogo do konca leta.Kot je poudaril predsednik hrvaške vlade, so hrvaške stranke soglasne, da odnosi s Slovenijo ne bodo predvolilna tema, ker ne želijo dodatno obremenjevati dela strokovnjakov. Omenil je možnost, da bi strokovnjaki dobili tudi dodatni čas, in sicer v dogovoru s slovensko in hrvaško vlado. Kot je še dejal, so srečanje zaključili z dogovorom, da bodo predloge strokovnjakov najprej obravnavali na medstrankarski koordinaciji, nato bodo usklajene predloge poslali na vlado, v zaključnem koraku pa v sabor.
Hrvaški premier je izpostavil, da v primeru reševanja vprašanja meje med Slovenijo in Hrvaško ne bo poražencev ali zmagovalcev, pa tudi, da končne rešitve ni treba prejudicirati. "Tako slovenska vlada in opozicija kot hrvaška vlada in opozicija kažejo v tem primeru visoko stopnjo zrelosti," je dejal Sanader. Čestital je še slovenski vladi, ker kljub nasprotovanju nekaterih slovenskih strank ni zastavila vprašanja meje s Hrvaško kot evropsko, ampak kot bilateralno vprašanje.
Hrvaški predsednik je medtem komentiral navedbe, da želijo nekatere slovenske stranke ustaviti blejski dogovor Sanaderja in Janše, in se zavzel za soglasje. "Mislim, da bi bilo najbolje poiskati soglasje na eni in drugi strani, saj če tega ne moremo doseči na eni ali drugi strani, je potem logično, da iščemo odločbo sodišča, to pa je Meddržavno sodišče v Haagu," je dejal Mesić na odprtju Prvega kongresa hrvaških pedagogov v Zagrebu.
Slovensko koordinacijsko skupino bo vodil Pogačnik
Predsedniki slovenskih parlamentarnih strank so se na ponedeljkovem srečanju s premierjem Janezom Janšo dogovorili, da bo tudi slovenska vlada pred nadaljnjimi koraki glede reševanja urejanja meje s Hrvaško počakala na strokovna mnenja. Te bo pripravila nova koordinacijska skupina mednarodnopravnih strokovnjakov pod vodstvom Mihe Pogačnika ter še dve novi komisiji.
Od tega, ali se bo dalo v dogovoru s sosednjo državo definirati za Slovenijo sprejemljiv pravni okvir, bo odvisno, ali se bo nadaljeval postopek odločanja o presoji pred Meddržavnim sodiščem v Haagu, je v ponedeljek povedal Janša.
Janša se je sicer s parlamentarnimi strankami o odnosih s Hrvaško prvič sestal 17. avgusta, ko je bilo glede vprašanja meje doseženo soglasje, da "nima smisla težiti k iskanju dvostranske rešitve" in da naj se vključi "tretja stran". Drugi pogovori Janše s predsedniki strank so potekali dan po njegovem srečanju s Sanaderjem.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.