V ruskem Sankt Peterburgu se je uradno odprl 14. mednarodni gospodarski forum, ki se ga bo v dveh dneh udeležilo več kot 10.000 političnih in gospodarskih predstavnikov iz številnih držav.
Posledice finančne krize in izhod iz recesije

Udeleženci foruma – ta se je z razpravami in podpisi prvih sporazumov sicer začel že v četrtek, končal pa se bo jutri – bodo razpravljali o posledicah svetovne finančne krize in izhodu iz recesije. Današnji prvi del foruma je bil namenjen predvsem mednarodnim temam, saj so govorili o sodelovanju med Rusijo in EU, rusko-indijskih odnosih ter sodelovanju med ZDA in Rusijo.
Jutri se bodo udeleženci posvetili predvsem finančnim temam – govorili bodo o finančni arhitekturi po krizi, reformi mednarodnih finančnih institucij, prihodnosti deviznih rezerv in novih oblikah sodelovanja držav na področju financ. V okviru foruma naj bi predstavniki različnih držav podpisali tudi številne sporazume o sodelovanju.
Nadaljevanje dialoga z Medvedjevom
Forum je hkrati tudi priložnost za številna dvostranska srečanja. Premier Borut Pahor se je tako srečal z ruskim predsednikom Dmitrijem Medvedjevom, s katerim sta se zavzela za krepitev gospodarskega sodelovanja med Slovenijo in Rusijo, govorila pa sta tudi o odnosih med Rusijo in EU.

Glavna tema pogovorov je bilo, kot so povedali v kabinetu predsednika vlade, umeščanje nekaterih velikih gospodarskih igralcev Slovenije v modernizacijo Rusije, ki jo vodi ruski predsednik. "Predali smo predlog slovenske strani, ki so ga pripravili v Slovensko-ruskem poslovnem forumu," je po srečanju dejal Pahor. Medvedjev je bil "ambicioznega in dobro pripravljenega pogleda na razvoj gospodarstva vesel".
Pahor je po srečanju povedal, "da bomo storili vse, kar je v naši moči, da se gospodarsko sodelovanje med Rusijo in Slovenijo, ki je v zadnjih dveh letih že v porastu, še dodatno okrepi ter da poslovnežem z obeh strani omogočimo čim boljše sodelovanje".
Ruska tiskovna agencija Itar-Tass je sicer poročala, da sta Pahor in Medvedjev nameravala govoriti tudi o projektu Južni tok, česar pa v kabinetu premiera niso mogli potrditi. Sporočili so le, da se je Pahor dogovoril za sestanek s predstavniki ruskega plinskega giganta Gazprom.
Ostala srečanja
Premier se je sešel tudi z ruskim zunanjim ministrom Sergejem Lavrovom, ki je pohvalil dogovor Slovenije in Hrvaške o reševanju vprašanja meje, in z guvernerko Sankt Peterburga Valentino Matvijenko. Ob tem jo je povabil na tradicionalno spominsko slovesnost ob Ruski kapelici pod Vršičem, ki velja za simbol prijateljstva med državama.
Sestal se je tudi s premierom Republike srbske Miloradom Dodikom, s katerim sta govorila o razmerah na Zahodnem Balkanu in o gospodarskem sodelovanju med Slovenijo in Republiko srbsko v luči aktivnejše vloge Slovenije na trgih Zahodnega Balkana.
Stiki med slovenskimi in ruskimi predstavniki so sicer v zadnjem času precej pogosti. Poleg že omenjenih sta se novembra lani ob podpisu sporazuma o plinovodu Južni tok v Moskvi sestala Pahor in predsednik ruske vlade Vladimir Putin, ob nogometni tekmi prav tako novembra lani v Mariboru pa tudi slovenski predsednik republike Danilo Türk in Medvedjev.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.