Ameriški predsednik Barack Obama in britanski premier David Cameron sta libijskega voditelja Moamerja Gadafija pozvala, naj zapusti svoj položaj in omogoči Libijcem, "da sami odločajo o svoji prihodnosti". Cameron je napovedal še večji pritisk na režim v Tripoliju, ameriški predsednik pa je Libijce pozval, naj bodo potrpežljivi, in dejal, da bo kampanja koalicijske vojske v Libiji počasna, a neomajna. Britanski premier je še dejal, da v državi, v kateri že dva meseca potekajo siloviti spopadi med Gadafijevo vojsko in uporniki, ni prihodnosti z Gadafijem na oblasti.
"Predsednik in jaz se strinjava, da bi bilo treba še povečati pritisk na Libijo," je povedal in dodal, da so na mizi vse možnosti za dosego tega cilja. Obama pa je menil, da je mednarodna skupnost glede zaščite življenj civilistov že veliko dosegla v Libiji. "Gadafi in njegov režim se morata zavedati, da ne bo nobenih popuščanj glede pritiska, ki ga izvajamo nanj," je rekel Obama.
Obama se že drugi dan mudi v Veliki Britaniji. Danes je imel uraden sprejem pri Cameronu, s katerim sta zagotovila, da bosta državi še tesneje sodelovali. Obama pa je povedal, da je partnerstvo med državama "zgrajeno na skupnih idejah in vrednotah". "Verjamem, da je močnejše, kot je bilo kdaj koli," je dodal.
V uro in pol dolgem pogovoru sta obdelala tudi druge svetovne probleme, kot so dogodki na Bližnjem vzhodu, v Siriji in Jemnu, boj proti terorizmu in o svetovnem gospodarstvu. Cameron je menil, da bi bilo treba podpreti demokratična gibanja na Bližnjem vzhodu. Na sestanku skupine G-8 konec tega tedna se bo zavzel za program politične in gospodarske podpore reformističnim vladam v regiji. Glede Afganistana pa je talibane pozval, naj zapustijo Al Kaido, če želijo sodelovati v političnem dialogu. Obama je pri tem dejal, da je Nato dosegel velik napredek v tej državi.
'Evropa in ZDA bodo še naprej vodile svet'
Kasneje je Obama govoril še v prostorih britanskega parlamenta. Povedal je, da je kljub rojevanju novih globalnih velesil čas za skupno evropsko in ameriško vodstvo v svetu. V govoru pred britanskim parlamentom je menil, da bodo ZDA in njihove evropske zaveznice to stoletje nepogrešljive. Zanikal je trditve, da vzpon novih velesil, kot sta Kitajska in Indija, predstavlja konec ameriškega in evropskega vpliva v svetu.
To je prvič, da je ameriški predsednik v stavbi parlamenta nagovoril britanske poslance. Pozdravil je odnose med državama, ob začetku govora pa je dobil stoječe ovacije. Prisotni so bili tudi nekdanji premierji Gordon Brown, Tony Blair in tudi John Major.
Obama je dejal, da je potem, ko so Al Kaidi z ubojem Osame bin Ladna prizadeli hud udarec, napočil čas za novo poglavje v skupni zgodovini obeh držav. Pri tem je omenil revolucije na Bližnjem vzhodu in v Afriki.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.