
Ameriški predsednik Barack Obama je bil v torek po sestanku s približno 20 ministri in vodji zveznih agencij, ki so ga seznanili z ukrepi za izboljšanje varnosti pred terorističnimi napadi, precej oster do obveščevalnih agencij, čeprav ni napovedal zamenjav ali odpuščanj.
"Vse bolj je jasno, da obveščevalni podatki niso bili povsem analizirani in izkoriščeni. Izkazalo se je, da je naša obveščevalna skupnost vedela tudi za druge znake, da želi Al Kaida z Arabskega polotoka napasti ne le ameriške cilje v Jemnu, ampak v samih ZDA. Imeli smo informacije, da je skupina sodelovala s posameznikom, za katerega vemo, da je bil vpleten v božični napad," je dejal Obama in dodal, da ni šlo za napako pri zbiranju podatkov, temveč pri njihovem povezovanju.
"Ko se osumljeni terorist z eksplozivom na božič lahko vkrca na letalo, je sistem odpovedal na potencialno katastrofalen način," je še dejal Obama in zatrdil, da tega ne bo prenašal. V naslednjih dneh bo sprejel dodatne ukrepe za utrditev varnosti letalskega prometa, predvsem glede boljše integracije informacij in pregledov potnikov.
Obama je po incidentu, ko 23-letnemu Nigerijcu Umaru Faruku Abdulmutalabu na božič ni uspelo razstreliti letala družbe Northwest na poti iz Amsterdama v Detroit, že ukazal revizijo postopkov varnostnih pregledov potnikov na letališčih in revizijo vodenja protiterorističnih seznamov. Abdulmutalab je bil namreč uvrščen na širši seznam 550.000 ljudi, ki so osumljeni povezav s teroristi, vendar je vseeno uspel priti na letalo z eksplozivom v spodnjih hlačah. Obama je obljubil, da bodo začetne ugotovitve revizij znane v prihodnjih dneh.
Nekaj ukrepov je že sprejetih in se uveljavljajo
Seznam oseb, ki so osumljene povezav s teroristi, je razširjen, prav tako tudi seznam oseb, ki jim je prepovedano leteti v ZDA. Uprava za varnost v prometu je od ponedeljka naprej naročila vsem varnostnikom na letališčih, da potnike iz določenih držav posebej temeljito pregledajo oziroma pretipajo, poleg uporabe detektorja za kovine ali rentgena, kjer ga imajo. Gre za države z ameriškega seznama podpornic terorizma in druge države "posebnega interesa".
- Kuba
- Sudan
- Sirija
- Iran
- Afganistan
- Alžirija
- Irak
- Libanon
- Libija
- Nigerija
- Pakistan
- Savdska Arabija
- Somalija
- Jemen
Seznam je že sprožil kritike muslimanskih organizacij v ZDA, saj gre večinoma za muslimanske države. Ameriško zunanje ministrstvo pa je razveljavilo vizume za obisk ZDA dodatnim posameznikom, ki jih sumijo povezav s teroristi. Abdulmutalab je namreč potoval v ZDA na podlagi vizuma, čeprav je bil na širšem seznamu oseb, osumljenih povezav s teroristi.
Obama vztraja pri zaprtju Guantanama

Obama je v kratki novinarski izjavi omenil tudi Guantanamo, ki se ga je odločil zapreti. Republikanci in tudi vse več demokratov ga sedaj pozivajo, naj ponovno premisli, še posebej, ker je polovica od 198 ujetnikov v taborišču za osumljene teroriste na Kubi iz Jemna. Obama je dejal, da sta se s pravosodnim ministrom Holderjem strinjala, da za nekaj časa več Jemencev ne bodo pošiljali domov, vendar vztraja pri odločitvi o zaprtju Guantanama.
"Da ne bo pomote: Zaprli bomo zapor Guantanamo, ki je škodil interesom naše nacionalne varnosti in postal izjemno orodje za novačenje Al Kaide. Dejstvo je, da je bil to neposreden razlog za nastanek Al Kaide na Arabskem polotoku," je dejal Obama. Nigerijski terorist je priznal, da je dobil navodila za pripravo eksploziva od omenjene organizacije s sedežem v Jemnu, ki je tudi prevzela odgovornost. Napad pa naj bi načrtovala dva terorista, ki so ju izpustili iz Guantanama. Obama je zatrdil, da bodo teroriste Al Kaide še naprej napadali vsepovsod, kjer bodo skušali pognati korenine, kot to sedaj delajo v sodelovanju z vlado v Jemnu.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.