Ameriški predsednik Barack Obama je danes po srečanju s poljskim kolegom Bronislawom Komorowskim v Varšavi Poljsko pohvalil kot zgled v Vzhodni Evropi tako zaradi njenega gospodarskega kot demokratičnega uspeha. "Veselim se predsedovanja Poljske EU," je dejal Obama. Poljska bo EU predsedovala v drugi polovici leta 2011.
Kot je še dejal, mora Poljska državam, kot je Ukrajina, ki se bo morda nekega dne pridružila EU, pokazati pot demokratičnih reform.
Kritiziral pa je Belorusijo, v kateri politične nasprotnike predsednika Aleksandra Lukašenka zapirajo in pretepajo. Poljska je ena izmed najbolj glasnih kritikov režima Lukašenka, ki državi s trdo roko vlada vse od leta 1994. "Belorusija drsi v preteklost, zato je pomembno, da sodelujemo, čemur smo se že zavezali, pri krepitvi civilne družbe, pri reformnih prizadevanjih v tej državi," je dejal Obama. Kot je opozoril, bi lahko represivne akcije v Belorusiji negativno vplivale na celotno regijo, zaradi česar bi lahko bili vsi manj varni.
Obama se bo danes sešel tudi s poljskim premierjem Donaldom Tuskom, s katerim naj bi spregovorila o dvostranskem sodelovanju med državama, tudi o ameriški vojaški navzočnosti na Poljskem, za kar si Varšava prizadeva že desetletje.
Kaj se je Obama dogovoril s Poljaki?
Poljska se je z ZDA že dogovorila, da bo v okviru spremenjenega načrta protiraketnega ščita gostila ameriške prestreznike raket, Obama pa naj bi po pričakovanjih med obiskom ponovil namero o premestitvi okoli 16 vojaških letal tipa F-16 iz ameriškega vojaškega oporišča v Italiji na Poljsko. Vojaška letala naj bi Poljska ciklično gostila od leta 2013.
Načrtovana postavitev prestreznikov raket je razjezila Rusijo, Obama pa je danes ponovil, da je sistem protiraketne obrambe nekaj, pri čemer bi morala Moskva in Washington sodelovati, saj se oba soočata z zunanjimi grožnjami. A kot je poudaril, bo osrednjo vlogo še naprej ohranila zveza Nato. "Menimo, da je pomembno, da Nato ohrani nadzor nad svojimi obrambnimi sposobnostmi. To je eno izmed temeljnih načel Nata," je poudaril Obama.
Poljsko je Obama tako skušal pomiriti, da njegova prizadevanja za krepitev odnosov med ZDA in Rusijo ne predstavljajo grožnje Srednji in Vzhodni Evropi. Tudi sam obisk ameriškega predsednika v Varšavi naj bi pokazal, da jo Washington vidi kot ključnega partnerja v regiji.
Srečanje z aktivisti Solidarnosti
S Tuskom naj bi sicer Obama govoril tudi o gospodarskem sodelovanju in sodelovanju v energetiki. Že pred tem se je Obama srečal z aktivisti Solidarnosti in jih pozval, naj svoje izkušnje, ki so privedle do padca komunizma, delijo z ljudmi na Bližnjem vzhodu in v Severni Afriki, ki si želijo večjih svoboščin.
Z Obamo naj bi se sešel tudi legendarni vodja Solidarnosti Lech Walensa, a se je le malo pred prihodom ameriškega predsednika temu odpovedal. Pred odhodom naj bi se ameriški predsednik sešel še s svojci žrtev lanske tragične letalske nesreče pri Smolensku, v kateri je umrl tudi tedanji poljski predsednik Leck Kaczynski.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.