Danes zvečer bo v predstavniškem domu ameriškega kongresa potekalo glasovanje o zdravstveni reformi. Pri tem je predsednik Barack Obama predstavnike pozval, naj jo podprejo. Da bi bila reforma sprejeta, jo mora podpreti 216 predstavnikov in po besedah vodje demokratov v predstavniškem domu Stenyja Hoyerja naj bi to podporo tudi imeli. Vodja demokratske večine v senatu Harry Reid je prav tako prepričan, da bo zakon podprlo zadostno število predstavnikov.
Analitiki pa niso povsem prepričani, da imajo demokrati zagotovljenih dovolj glasov za potrditev zakonov, ki je povzročil nemalo razprav in razburjenja v ZDA. Če bo zakon sprejet, bo dobilo pravico do obveznega zavarovanja okoli 32 milijonov Američanov, ki doslej tega privilegija niso uživali.
Ostro nasprotovanje republikancev
Republikanci reformi zdravstvenega sistema, ki bo administracijo stala kar 875 milijard dolarjev, ostro nasprotujejo. Prepričani so, da si tega država ne more privoščiti, hkrati pa trdijo, da s tem zakonom vlada prevzema nadzor nad velikim delom gospodarstva. Republikanski predstavnik John Boehner je v radijskem nagovoru kritiziral zakon, da se z njim povečuje davke in v nekaterih primerih zmanjšuje pravice. "To ni reforma," je še dodal.
Obama, ki je v prestolnici nagovoril demokrate, je menil, da je to najpomembnejši korak za zdravstveno oskrbo v državi, potem ko je bil pred 40 leti sprejet program Medicare, ki upokojencem zagotavlja pomoč. "Ne naredite tega zame ali za demokratsko stranko, naredite to za Američane. Oni so tisti, ki čakajo na dejanja," je v nagovoru izpostavil ameriški predsednik. Za zdaj tudi še ni povsem jasno, koliko glasov podpore bi zakon lahko dobil. Nekateri predstavniki so pozivali k bolj preciznim zagotovilom, da iz naslova tega zakona ne bo porabljen denar za splave.
S posebnim manevrom mimo republikancev
Ker pa imajo demokrati težave z zagotovitvijo zadostnih glasov, so se odločili za poseben postopek. Predstavniški dom kongresa in senat sta lani sprejela predlog reforme. Začela so se pogajanja o uskladitvi obeh predlogov, usklajeni predlog pa bi moral na novo glasovanje v oba domova. A so demokrati vmes v senatu izgubili 60. glas, saj je sedež pokojnega Edwarda Kennedyja iz Massachusettsa osvojil republikanec Scott Brown.
Predsednica predstavniškega doma Nancy Pelosi je prišla na dan sedaj z novim manevrom, pri čemer bi demokrati potrdili pravilo, po katerem je senatni predlog potrjen brez glasovanja. To bi oklevajočim demokratom omogočilo, da se ne opredelijo glede senatnega predloga in bi ostala le še potrditev kompromisnega, za kar pa Pelosijeva potrebuje 216 od 235 demokratov v predstavniškem domu.
Predlog ne daje denarja za splav
Voditeljice 60 nunskih redov so v pismu, ki ga je objavila lobistična organizacija "Mreža, lobi za nacionalno katoliško socialno pravičnost" zapisale, da kljub lažnim trditvam senatni predlog ne daje denarja za financiranje splava. Izvršna direktorica Mreže sestra Simone Campbell je dejala, da gre za politiziranje in da nune vsak dan delajo z bolniki, ki nimajo zavarovanja in je zanje reforma odgovor na človeško potrebo na osnovi vere.
Na njihovi strani je tudi združenje katoliških bolnišnic, ki jih je v ZDA okoli 600. Združenje je sporočilo, da je senatni predlog dovolj dober, da prepreči zvezno financiranje splava. V bistvu pa gre za iskanje dlake v jajcu. Predlog predstavniškega doma narekuje ženskam, da za splav kupijo posebno polico, predlog senata pa, da znotraj obstoječe police posebej plačajo premijo za splav, če to želijo.
Clinton zbijal šale, a verjame v zdravstveno reformo
Nekdanji predsednik ZDA Bill Clinton je sicer v soboto na večerji novinarskega kluba Gridiron napovedal, da bo zdravstvena reforma zagotovo sprejeta do velike noči. Pošalil pa se je na svoj račun in na račun nekdanjega podpredsednika ZDA Dicka Cheneyja, saj zaradi svojega slabega zdravja reforme verjetno ne bosta dočakala.
Clinton, ki se je v mladosti preobjedel nezdrave prehrane, je dejal, da je njegova najbolj priljubljena pijača te dni "lipitor" (zdravilo za holesterol) z ledom. Clinton ni prizanesel niti občinstvu, ki ga tvorijo ugledna novinarska imena, kar pomeni, da gre za starejše gospode. "Sicer reforma tudi vam ne more več pomagati," jim je dejal Clinton.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.