Kongres omenjenega predloga zelo verjetno ne bo sprejel, saj so republikanci podoben predlog za dvig davkov enkrat že zavrnili in bi lahko tokratno pobudo razumeli kot politično taktiziranje. Republikanci trdijo, da bi višja obdavčitev najbogatejših Američanov prizadela lastnike malih podjetij in tako ogrozila ameriški cilj ustvarjanja novih delovnih mest.
Iz krogov Obamove administracije je sicer mogoče slišati, da bo ameriški predsednik svoj nov načrt imenoval "Buffettovo pravilo". S tem naj bi se naslonil na opozorilo ameriškega bogataša in legendarnega vlagatelja Warrena Buffetta, da najbogatejši prebivalci ZDA v zvezno blagajno prispevajo manjši delež od svojih prihodkov kot srednji sloj.
Nekateri ameriški milijonarji so namreč zaradi svojih naložb obdavčeni po nižji stopnji. Prav tako za te državljane velja zgornja meja za zaračunavanje prispevkov za socialno varnost, ki je pri 106.800 dolarjev prihodkov.
Glede na pisanje New York Times Obama podrobnosti predloga, kot sta konkretna davčna stopnja in vsota, ki bi na ta način pritekla v proračun, še ne bo podal. Predlog naj bi predstavil šele kot del dolgoročnega načrta za znižanje javnofinančnega primanjkljaja ZDA.
Omenjeni ameriški časnik ob tem razkriva, da naj bi predlagani davek vplival le na 0,3 odstotka davkoplačevalcev.
Napoved višje obdavčitve najbogatejših prebivalcev ZDA je sicer prišla ravno v času, ko se Obama trudi dobiti podporo za svoj 447 milijard dolarjev vreden sveženj ukrepov za ustvarjanje delovnih mest. Z zakonom želi zmanjšati stopnjo brezposelnosti, ki je pri 9,1 odstotka, in okrepiti zaupanje v gospodarsko politiko ZDA.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.