Tujina

Obiskala sporno svetišče

Tokio, 14. 08. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Japonski minister in nekdanji premier sta dan pred 60. obletnico japonske kapitulacije v Tokiu obiskala sporni šintoistični tempelj.

Sporni šintoistični tempelj Jasukuni, ki buri dugove na Kitajskem in v Južni Koreji ob vsakem visokem obusku japonskih politikov (Foto: Reuters)
Sporni šintoistični tempelj Jasukuni, ki buri dugove na Kitajskem in v Južni Koreji ob vsakem visokem obusku japonskih politikov (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Šintoistični tempelj Jasukuni je posvečen več kot 2,5 milijona žrtvam japonskih vojn, a ker so med njimi tudi imena vojnih zločincev, obiski japonskih visokih političnih predstavnikov pri vladah Kitajske in Južne Koreje pogosto naletijo na ostre kritike.

Danes, 60 let kasneje, je Japonska zavezana miroljubni politiki, ki so ji jo po okupaciji po koncu vojne vsilili zavezniki, in ne ogroža več svojih sosed. Vendar pa dogodki iz druge svetovne vojne še vedno burijo duhove, predvsem grozodejstva, ki so jih Japonci zagrešili na okupiranih območjih na Kitajskem in Korejskem polotoku. Znan je predvsem pokol v kitajskem Nanjingu, današnjem Nankingu, kjer je bilo po kitajskih ocenah ubitih okoli 300.000 ljudi.

Dan pred 60. obletnico japonske kapitulacije v drugi svetovni vojni sta se japonskim žrtvam kot prva od visokih predstavnikov japonske vlade poklonila minister za trgovino Šoiči Nagakava in nekdanji premier Rjutaro Hašimoto. Japonski premier Džuničiro Koizumi, ki je prejšnja leta redno obiskoval tempelj, pa naj po napovedi njegovega tesnega sodelavca spornega svetišča letos ne bo obiskal.

V ponedeljek naj bi svetišče sicer obiskalo več visokih predstavnikov vlade. Kot prva sta to danes že storila Nagakava in Hašimoto. Na dan 60. obletnice japonske kapitulacije naj bi svetišče obiskali minister za okolje Juriko Koike in minister za zdravje, delo in socialne zadeve Hidehiša Otsuji.

Dan, ko je cesar priznal poraz


V zgodovinskem nagovoru po radiu 15. avgusta 1945, ko so Japonci prvič slišali svojega cesarja, je Hirohito natanko opoldne objavil predajo Japonske in konec spopadov. Dokončna kapitulacija Japonske je bila nato podpisana 2. septembra na krovu ameriške ladje Missouri v zalivu Tokia, s tem pa je bila tudi formalno končana druga svetovna vojna.

S predajo Japonske se je končalo več kot 13-letno obdobje vojne in japonskih osvajanj na območju Pacifika in Azije. Ta so se začela že leta 1931 z vdorom v kitajsko Mandžurijo, kar pomeni tudi začetek druge svetovne vojne na tem območju. Sledila je polna invazija na Kitajsko leta 1937 in širjenje osvajalskih pohodov še na jugovzhodno Azijo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.