Tujina

Objavili prepise pogovorov 11. septembra

New York, 29. 08. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Pristaniška policija držav New York in New Jersey je po sodnem ukazu objavila prepise posnetkov pogovorov med osebami Svetovnem trgovinskem centru v času terorističnega napada 11. septembra 2001.

Prepise pogovorov je zahteval časopis New York Times, Pristaniška policija (PA) pa je najprej privolila, nato pa si je premislila in časnik jo je v objavo prisilil preko sodišča. Sodeč po prepisih so operaterji PA, potem ko se je prvo od dveh letal zaletelo v prvo stolpnico, ljudem v drugi stolpnici svetovali, naj ostanejo, kjer so. Med prvim in drugim napadom je minilo le nekaj več kot deset minut in večina je mislila, da je šlo za nesrečo.

Sodnica iz New Jerseyja Sybil Moses je ukazala, da morajo prepise objaviti do četrtka popoldne po krajevnem času in zavrnila ugovore, da bo to povzročilo nove nepotrebne bolečine pri sorodnikih žrtev napadov. Gre za prepise 260 ur radijskih in telefonskih pogovorov med uslužbenci PA v stolpnicah WTC in centralnim deskom PA v Jersey Cityju, kakor tudi letališčem v Newarku in drugimi postajami PA. Prepisi po zagotovilih predstavnikov PA ne prinašajo novih informacij ampak le govorijo o ljudeh, ki so junaško in zelo profesionalno opravljali svoje delo. Odzivi sorodnikov žrtev so bili tudi v četrtek bolj mešani. Nekateri menijo, da je objava koristna, saj naj bi se iz njih naučili česa koristnega za preprečitev podobne tragedije, drugi pa si ne želijo ponovno podoživljati bolečin tragičnega dne.

Po prvem trčenju letala v stolp WTC ob 8. uri in 46 minut zjutraj 11. septembra po krajevnem času je moški iz 92. nadstropja drugega stolpa poklical v New Jersey in prosil za navodila. Omenil je, da je v drugem stolpu prišlo do eksplozije, policist PA na drugi strani telefona pa ga je vprašal, ali vidi dim, na kar je moški odgovoril nikalno. Nato je dobil nasvet, da je najbolje, da vsi ostanejo na svojih mestih. Po besedah predstavnikov PA je bil to v tistem trenutku najboljši nasvet, saj policist ni vedel, da je prišlo do terorističnega napada in da bo v kratkem napaden tudi drugi stolp WTC. Kasneje se je seveda izkazalo, da nasvet obsodil na smrt vse ljudi, ki so bili višje od 80. nadstropja druge stolpnice.

Ni še jasno, ali bo kdo zahteval odgovornost tistih, ki niso ukazali takojšnje evakuacije stavb (Foto: Reuters)
Ni še jasno, ali bo kdo zahteval odgovornost tistih, ki niso ukazali takojšnje evakuacije stavb (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Prepisi kažejo, da odločitve niso bile lahke. Pomočnica direktorja restavracije Okna sveta je na primer klicala in povedala, da so ljudje v 106. nadstropju in potrebuje nasvete, kam naj jih pošlje. Policist ji je odgovoril, da delajo vse, kar je v njihovih močeh, da pridejo do njih in da naj pokliče znova čez nekaj minut, ker bo skušal izvedeti, kakšna bi bila najboljša pot za evakuacijo. Med prepisi so tudi zmedeni in obupani klici ljudi, ki so opazovali druge, ki so skakali z vrha stolpnic. Eden od njih je dejal, da vidi na kupe ljudi, ki padajo na tla pod stolpnicama. Neposredno po objavi trakov še ni bilo jasno, ali bo kdo skušal zahtevati odgovornost tistih, ki niso ukazali takojšnje evakuacije.

  • Scheppach Visokotlačni čistilnik HCE2600
  • Proklima Talni ventilator
  • Intex Montažni bazen Chevron Prism Frame
  • Zložljiv piknik voziček itStime
  • Sunfun Jakarta Gazebo paviljon Jakarta II
  • Sup Ruby
  • Kingstone Okrogli žar Bullet 57
  • Vrtni ležalnik Marissa
  • Sunfun Viseči senčnik Toskana
  • Voltomat Mobilna klimatska naprava Wi-Fi