
Belorusko notranje ministrstvo je uradno potrdilo aretacijo predsedniškega kandidata Aleksandra Kozulina. Njegova soproga je za rusko tiskovno agencijo Itar-Tass povedala, da je Kozulin v preiskovalnem zaporu v kraju Žodzina, okoli 50 kilometrov vzhodno od Minska. Vodja beloruske opozicije Aleksander Milinkevič je skušal Kozulina obiskati v priporu, vendar so ga zavrnili.
Kozulinova soproga Irina je še povedala, da možu ni mogla prinesti osnovnih stvari in mu priskrbeti zdravnika; to naj bi bilo mogoče najprej v ponedeljek, zagotovili pa so ji, da se njen mož ni pritoževal zaradi zdravstvenega stanja. Po njenih besedah Kozulina obtožujejo huliganstva, zaradi česar mu grozi do šest let zapora.
Milinkevič je po dejal, da je sam nasprotoval pohodu proti zaporu, v katerem je priprtih več protestnikov iz prejšnjih dni, da pa Kozulina v celoti podpira.
Policija nasilno zatrla proteste
V soboto so se mirne množične demonstracije več kot tisoč privržencev opozicije sprevrgle v nasilje. Spopadi med policijo in protestniki so izbruhnili, ko so se zbrani odpravili proti zaporu, kjer je priprtih več protestnikov iz prejšnjih dni. Ob tem je bilo več sto protestnikov aretiranih, med njimi tudi opozicijski voditelj in eden od štirih kandidatov na nedavnih volitvah Kozulin. Njegovo aretacijo je Milinkevič označil za provokacijo, ki je koristila le oblastem.
Zapori v Minsku polni
Beloruska policija je v tednu dni zaprla nekaj sto privržencev opozicije. Aretirane so morali z avtobusi prepeljati v zapore zunaj glavnega mesta, saj so preiskovalni zapori v Minsku prenapolnjeni, so sporočili opozicijski krogi. Oblasti svojcev aretiranih zaenkrat ne obveščajo, kam so njihove sorodnike odpeljali.
Belorusko sodstvo je sicer sprožilo kazenski postopek proti skupno 52 privržencem opozicije, ki jih je policija aretirala minuli teden. Pred sodiščem se bodo morali zagovarjati, ker so sodelovali na zborovanju, za katerega ni bilo dovoljenja, je povedal neimenovani predstavnik ruskega notranjega ministrstva.
Priprave na naslednje zborovanje

Po besedah Milinkeviča privrženci demokratičnih moči v naslednjih dneh ne načrtujejo novih množičnih protestov. V opoziciji upajo, da bodo lahko v prihodnje zbrali vsaj 200.000 ljudi. Vendar pa bo za naslednje veliko zborovanje potreben "močan čustven impulz", je dejal Milinkevič.
Napetost ne popušča
Teden dni po predsedniških volitvah so razmere v državi še vedno zelo napete. Opozicija že od nedelje oporeka rezultatom predsediških volitev, na katerih je s prepričljivo večino zmagal dosedanji predsednik Aleksander Lukašenko, ki v državi vlada že 12 let, mnogi pa njegovo vladavino primerjajo z diktaturo.
Avstrija obsodila nasilje
Avstrija je obsodila uporabo sile proti protestnikom v Belorusiji in aretacijo opozicijskega voditelja Aleksandra Kozulina. "Predsedstvo EU je zgroženo nad nasiljem, ki so ga beloruske oblasti uporabile proti protestnikom. Resno smo zaskrbljeni tudi zaradi aretacij protestnikov in demokratične opozicije, vključno s predsedniškim kandidatom Kozulinom in zahtevamo njihov takojšen izpust," je Avstrija zapisala v izjavi za javnost. Predsedujoča EU je ostale članice EU še pozvala, naj beloruskim oblastem pošljejo podobna sporočila.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.