Natanko pred enim letom je v Bagdadu potekala slovesna predaja iraške suverenosti. Uradne dokumente o iraški suverenosti je ameriški civilni upravitelj Paul Bremer predal iraškemu premieru Ijadu Alaviju, ki je takrat dejal, da verjame, da so Iračani sposobni obvladati položaj v državi.
Tudi zato Iračani trdijo, da razlogov za praznovanje nimajo. "Kaj se je zgodilo po prevzemu oblasti? Terorizem, uboji in bombni napadi so postali del vsakdanjika. Vode, elektrike in storitev ni," je dejal neki Bagdadčan.
Nasprotovanje Bushevi politiki
Od začetka vojne marca leta 2003 je bilo v tej državi ubitih tudi 1741 ameriških vojakov. Ameriški mediji so polni tragičnih vojnih zgodb, zato ameriška javnost vse manj podpira politiko predsednika Georgea Busha do Iraka. Po neki raziskavi ji nasprotuje 53 odstotkov Američanov, kar je največ od začetka vojne. Večina meni, da bi bil umik ameriške vojske iz Iraka najboljša rešitev in zahtevajo, naj iraške varnostne sile same poskrbijo za varnost države. “To je izjemno pomembna misija. Demokratični Irak je v interesu Združenih držav Amerike, prav tako pa je temeljna osnova za mir,” državljane prepričuje ameriški predsednik.
Razmere so se še zaostrile
Leto dni po predaji oblasti pa se napadi na zavezniške, predvsem ameriške sile in iraške varnostne sile še naprej nadaljujejo. V Bagdadu so bili danes v samomorilskem napadu ubiti najstarejši član iraškega parlamenta 87-letni Dari al Fajad, njegov sin in trije telesni stražarji. Vozilo z razstrelivom, ki ga je vozil samomorilski napadalec, je eksplodiralo v četrti Rašidjah ob konvoju dveh vozil, v katerem se je peljal al Fajad. Šiit al Fajad je vodil prve seje iraškega parlamenta, preden je bil izvoljen njegov predsednik.
V kraju Musajeb, južno od Bagdada, se je samomorilski napadalec razstrelil pred bolnišnico. V napoadu so bile ubite tri osebe, 13 pa je bilo ranjenih.
Na zahodu Iraka nova ofenziva
Ameriška in iraška vojska sta na zahodu Iraka sprožili novo ofenzivo proti iraškim upornikom in domnevnim tujim borcem. Operacija, poimenovana Meč, v kateri sodeluje več kot tisoč vojakov, je že tretja večja ofenziva na tem območju v zadnjih nekaj tednih.
Tarča najnovejše ofenzive je območje ob reki Evfrat med mestoma Hit in Hadita v uporni provinci Anbar, so sporočili iz ameriške vojske. To območje 200 kilometrov severozahodno od Bagdada velja za žarišče iraškega upora.
Večje zmogljivosti v zaporih
Ameriška bo povečala zmogljivosti svojih zaporov v Iraku, tako da bodo lahko sprejeli 16.000 zapornikov. Število zapornikov v treh ameriških vojaških kompleksih v Iraku - Abu Graibu, Campu Bucca in Campu Cropper - se je s 5435 v juniju 2004 povečalo na 10.002, je sporočil polkovnik Guy Rudisill, ki je odgovoren za stike z javnostjo v ameriških zaporih v Iraku. Po podatkih ameriške vojske je med zaporniki v Iraku tudi 400 tujcev.
Rudisill je pojasnil, da so zmogljivosti v vseh treh zaporih presežene. Vse večje število zapornikov je ameriško vojsko prisililo, da je začela obnavljati obstoječe zmogljivosti, dela pa so se začela tudi v nekdanji iraški vojašnici v bližini Sulejmanije, 160 kilometrov severovzhodno od Bagdada. Zapor, ki ga bodo imenovali Fort Suse, bo dokončan konec septembra, v njem pa bo prostora za 2000 novih zapornikov, je dejal polkovnik.