Danes mineva 40 let od podpisa Elizejske pogodbe o francoskem in nemškem prijateljstvu, s katero sta tedanja francoski predsednik Charles de Gaulle in nemški zvezni kancler Konrad Adenauer napovedala spravo med dvema narodoma. S širitvijo EU in začetkom resnih razprav o prihodnosti Evrope stojijo francosko-nemški odnosi pred novimi izzivi, s katerimi se Pariz in Berlin očitno nameravata soočiti skupaj.
V Parizu se je ceremonija začela s srečanjem predsednika Jacquesa Chiraca in kanclerja Gerharda Schröderja, sledilo je skupno zasedanje obeh vlad, nato pa v Versaillesu še skupno zasedanje francoske nacionalne skupščine in nemškega bundestaga. Jutri se bodo ceremonije selile v Berlin, kjer se bosta Chirac in Schröder najprej udeležila dialoga z mladimi, nato pa bosta v navzočnosti zunanjih ministrov Francije Dominiquea de Villepina in Nemčije Joschke Fischerja skupaj zasedala še zunanjepolitična odbora obeh parlamentov.
Slovesno tudi v državnem zboru
Tudi na zasedanju parlamentarne komisije za evropske zadeve so obeležili 40. obletnico Elizejske pogodbe. Kot govornika sta na seji, na kateri so sodelovali tudi člani odbora za zunanjo politiko in člani slovenskega dela skupnega parlamentarnega odbora z EU, nastopila nemška veleposlanica Heike Zenker in francoski veleposlanik Olivier de la Baume, med udeleženci pa so bili med drugim zunanji minister Dimitrij Rupel, minister za evropske zadeve Janez Potočnik in vodja delegacije Evropske komisije v Sloveniji Erwan Fouere.
Veleposlanika Nemčije in Francije sta v nagovorih orisala pomen pred 40 leti podpisane Elizejske pogodbe, s katero sta državi potrdili povojno spravo in začrtali pot tesnega medsebojnega sodelovanja, ki je do danes odločilen za gospodarsko in politično življenje v celotnem evropskem prostoru. "Francosko-nemški motor", ki je bil v minulem obdobju sicer s strani opazovalcev večkrat deležen kritik, češ da zamira, je 40. obletnico izkoristil za zagon sodelovanja - v času obletnice Elizejske pogodbe sta državi predstavili skupne predloge o prihodnji izgradnji EU.
Pomen tesnega sodelovanja med državama za razvoj evropske integracije sta v svojih nagovorih v središče postavila tudi veleposlanika. "Zavedamo se, da nemško-francoski odnosi ne morejo biti sami sebi namen; legitimnost jim daje vloga, ki jo igrajo pri krepitvi Evropske unije," je dejal de la Baume. Da premagovanje preteklosti ni več v ospredju nemško-francoskih odnosov, temveč se ti vrtijo okrog evropske politike, je izpostavila Zenkerjeva, pri tem pa zagotovila, da tega državi ne počneta v izolaciji, temveč se o vsem posvetujeta tudi z ostalimi evropskimi partnerji.