Martin Luther King se je sicer rodil 15. januarja 1929 v Atlanti, vendar je praznik določen na vsak tretji ponedeljek v januarju in to od leta 1986. Ameriški predsednik George Bush, ki je na volitvah leta 2000 dobil le 9 odstotkov glasov temnopoltih volilcev, se je udeležil praznovanja v baptistični cerkvi v predmestju Washingtona, kjer so ga sprejeli z aplavzom, čeprav se je temnopoltim pretekli teden hudo zameril s stališčem Bele hiše, da Univerza v Michiganu pri vpisovanju ne bi smela upoštevati rase študentov.
V ZDA je uveljavljena t.i. "afirmativna akcija", nekakšna pozitivna diskriminacija, v skladu s katero imajo npr. temnopolti šolarji imeli pravico do vpisa na univerze, čeprav so njihovi rezultati malce slabši od belih šolarjev. Slednji so se v primeru Univerze Michigan uprli in jo tožili, primer pa je priromal pred vrhovno sodišče. Vrhovno sodišče je že leta 1978 odločilo, da so rasne kvote nesprejemljive, vendar pa dovolilo, da imajo univerze programe, s katerimi zagotovijo sprejemljivo stopnjo rasne mešanosti študentov, ker to menda pomaga v izobraževalnem procesu.
Primer Univerze Michigan pozorno spremljajo ameriški črnci, saj bi brez preferenc temnopolti šolarji težje prišli do visoke izobrazbe. Bush se je zaradi tega znašel v težavah, saj si republikanska stranka želi demokratom izmakniti več temnopoltih volilcev, Bush pa mora obenem vrniti uslugo za trdno podporo belcem z juga. Bush tokrat ni poslušal svojega svetovalca Karla Rovea, ki ga je prepričeval, naj se postavi na stran Univerze Michigan, in je odobril sestavo pravnega mnenja, ki pravi, da sistem ni pravičen.
Bush pa je razočaral tudi državnega svetovalca Colina Powella in svetovalko za nacionalno varnost Condoleezzo Rice, ki sta oba temnopolta. Za Powella so politični opazovalci že ob več potezah Bele hiše ugibali, da se ni strinjal z njimi, medtem ko je bila Riceova doslej brezkompromisno zvesta. Po kritiki Washington Posta pa je v petek napisala izjavo za javnost, v kateri je izrazila mnenje, da je bila Busheva odločitev sicer pravilna, vendar sama meni, da je treba raso upoštevati pri vpisih. Powell je v nedeljo za televizijsko mrežo CNN izrazil podobno mnenje.
Ponesrečeno posredovanje na vrhovnem sodišču je Busha stalo pozitivnih točk, ki si jih je pridobil po kritiki Trenta Lotta, ko je ta opeval čase rasne segregacije. Po izbruhu škandala zaradi Lottove izjave na praznovanju rojstnega dne Stroma Thurmonda je Bela hiša nemudoma naznanila, da bo Bush izkazal privrženost temnopoltim s turnejo po Afriki. Obljubljena turneja je bila odpovedana takoj, ko so republikanci odstranili Lotta s položaja vodje senatne večine in je škandal malce potihnil. Demokratski senator John Edwards iz Severne Karoline, ki si prizadeva za pridobitev demokratske predsedniške nominacije, si je Busha še posebej privoščil, ko mu je očital, da je prišel na Univerzo Yale samo zato, ker je dobil pri sprejemu posebne točke na račun njegovega očeta, ki je tam prav tako študiral.
Žena pokojnega Martina Luthra Kinga, Coretta Scott King, je v ponedeljek v Atlanti dejala, da temnopolti Američani zaman čakajo na novega voditelja in da morajo za napredek poskrbeti sami. Obenem se je odločno izrekla proti vojni z Irakom in opozorila, da je bil njen mož velik privrženec miru, vojna pa ni način za izgradnjo boljše prihodnosti. Čakanje na novega voditelja pa se ne izplača. Jesse Jackson je zaradi škandala z izvenzakonskim razmerjem in otrokom diskreditiran, Al Sharpton, ki se bo skušal potegovati za demokratsko predsedniško nominacijo, pa je v ameriških medijih označen za skrajneža.