
Donatorska konferenca za Haiti, ki je potekala v New Yorku, je bila več kot uspešna. Cilj je bil zbrati 3,8 milijarde dolarjev za obnovo in razvoj v potresu uničene države, udeleženci pa so obljubili skoraj trikrat toliko sredstev – kar 10 milijard. Porabili naj bi jih v naslednjem letu in pol. Združeni narodi (ZN) in ZDA, ki so konferenco skupaj organizirali, ob tem opozarjajo, da bodo za celoten dolgoročni projekt obnove potrebovali 11,5 milijarde dolarjev.
Generalni sekretar ZN Ban Ki Mun je bil vidno zadovoljen. "Ljudem smo dali upanje za novo prihodnost. Začetek je dober, zdaj pa moramo to še uresničiti," je dejal.
EU je obljubila 1,6 milijarde dolarjev pomoči in je tako največja donatorka. Visoka zunanjepolitična predstavnica povezave Catherine Ashton je poudarila, da je ob tragediji nepredstavljivih razsežnosti potreben dolgoročen načrt obnove in razvoja države. Skrbi zaradi korupcije na Haitiju je zavrnila.
Denar bo nakazan v poseben sklad za obnovo Haitija, ki ga bo nadzorovala komisija pod vodstvom haitijskega premierja Jeana Maxa Belleriveja in nekdanjega ameriškega predsednika Billa Clintona, ki je tudi posebni odposlanec ZN za Haiti. Zagotovil je, da bo pozorno nadziral, kam bo šel denar.
Državo bodo postavili na noge

Obnova, pri čemer ne gre le za popotresno obnovo, ampak celovito preobrazbo družbe na Haitiju, bo potekala v skladu z načrtom haitijske vlade. Dolgoročni načrt predvideva decentralizirano državo, v kateri prebivalstvo ne bo skoncentrirano zgolj v prestolnici Port au Prince, obnovo šolskega sistema, kmetijstva in gospodarstva, spremembe v zakonodaji in ustavi in druge. Načrt predvideva sodelovanje civilne družbe oziroma nevladnih organizacij in tudi gospodarskih korporacij.

Še vedno pa je potrebna tudi pomoč v hrani, zdravilih, vodi in drugih nujnih potrebščinah. Poleg tega je treba preseliti do 40.000 ljudi z območij, ki so izpostavljena poplavam.
Zahvala v imenu prebivalcev Haitija
Na konferenci je sodelovalo 140 držav, prisotni pa so bili tudi predstavniki Svetovne banke in Mednarodnega denarnega sklada. Posebno vlogo sopredsedujočih so imele največje donatorke – EU, ZDA, Španija, Francija, Brazilija in Kanada.
Poleg ZDA in ZN je bil gostitelj tudi Haiti, katerega predsednik Rene Preval se je zahvalil v imenu devetih milijonov prebivalcev v potresu opustošene države in dejal, da je mednarodna skupnost izvršila svoj del naloge, sedaj pa morajo svoje opraviti še Haitijci.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.