V sredo okoli 19. ure so v bližini čečenske meje oboroženi storilci napadli skupino mednarodnih novinarjev in ruske aktiviste nevladne organizacije za preprečevanje mučenja.
Šest novinarjev (štirje ruski novinarji, en norveški ter švedska novinarka) ter pripadniki nevladne organizacije Komite proti mučenju so bili na poti v Čečenijo. V bližini meje med republikama ruske federacije Ingušetija in Čečenijo so skupino novinarjev in aktivistov, ki so se peljali v kombiju, na avtocesti obkrožili trije avtomobili. Okoli 20 oboroženih napadalcev je voznika prisililo, da ustavi vozilo.
Novinarje in aktiviste so pretepli, dvema so ukradli telefone, nato pa so zažgali njihov kombi, je dejal predsednik Komiteja za preprečevanje mučenja Igor Kalyapin.
Eden izmed članov komiteja, Dmitry Utukin, je na Twitterju sproti poročal o dogajanju. Dejal je, da je kombi blokiralo več avtomobil. Ko je ta ustavil, so začeli razbijati okna in kričati: "Pridite ven, teroristi". Ko so zapustili minibus, pa so vse pretepli.
Po poročanju Evropske federacije novinarjev (EEJ) so kričali tudi: "Zagovarjate teroriste, morilce naših očetov!"
V napadu so bili huje ranjeni štirje novinarji, dva ruska ter švedska novinarka in norveški novinar. Ta je za norveški časnik Aftenposten opisal napad kot grozljiv, povedal je, da so ga napadalci skušali izleči iz vozila, pri tem pa so ga pretepali s palicami in ostrimi predmeti.
Komite za preprečevanje mučenja je ruska nevladna medregionalna organizacija, ki jo je leta 2000 ustanovila skupina zagovornikov človekovih pravic. Med drugim izvajajo oglede razmer v zaporih in se zavzemajo za preprečevanje slabega ravnanja z zaporniki.
EFJ poziva ruske oblasti, da raziščejo primer in napadalce privedejo pred roko pravice, zagovornike človekovih pravic pa primerno zaščitijo.
Napad je bil namreč razsežnejši in bolj organiziran. Malo po napadu na avtocesti so namreč oboroženi storilci napadli še sedež te organizacije v Ingušetiji.
Utukin je na Twitterju objavil posnetke nadzorne kamere, ki prikazujejo napad.
— UtukinDmitry (@U2_Keen) March 9, 2016
Oboroženi moški so vlomili v prostore nevladne organizacije in jih uničevali, na srečo pa ni bilo nikogar od osebja tam, tako da v tem incidentu poškodovanih ni bilo.
"Tovrstni napadi kažejo, kako ranljivi so novinarji, in kako ogroženi so predstavniki človekovih pravic v Čečeniji, kjer je nasilje nad kritiki oblasti postalo redna praksa," so se odzvali v mednarodni organizaciji za človekove pravice Freedom House.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.