
Praksa iznakaženja ženskih spolovil, ki so jo izvajali tako na muslimanskih kot na krščanskih ženskah, je v rabi že od časov faraonov. Od leta 1997 je uradno prepovedana, vendar je bilo zdravnikom dovoljeno, da jo opravijo v 'izjemnih primerih'.
Egiptovski minister za zdravstvo Hatem al Gabali se je odločil, da dokončno prepove opravljanje klitoridektomije vsem zdravnikom in drugim zdravstvenim delavcem, bodisi v javnih ali zasebnih ustanovah.
"Vsako obrezovanje bo predstavljalo kršitev zakona, vsaka kršitev pa bo kaznovana," je pojasnil neimenovani predstavnik ministrstva in dodal, da gre za dokončno prepoved.
Raziskava, ki so jo opravili leta 2000, je pokazala, da v Egiptu obrežejo kar 97 odstotkov žensk, pred nekaj dnevi pa je ta praksa stala življenje 12-letno deklico. Slednjo je mati peljala na zasebno kliniko v mestu Minja, kjer so opravili poseg, vendar je deklica umrla, še preden so jo lahko prepeljali v bolnišnico. Policija je aretirala mater in zdravnico, ki je opravila poseg.
Podatki o žrtvah spolnega iznakaženja so grozljivi. Združeni narodi poročajo, da je po svetu obrezanih več kot 135 milijonov žensk in deklet. Vsako leto naj bi po svetu obrezali okoli tri milijone žensk, praviloma pa gre za deklice, mlajše od deset let.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.