80-letnega honorarnega pridigarja in člana rasistične organizacije Ku Klux Klan Edgarja Raya Killena je porota v ameriškem mestu Philadelphia spoznala za krivega novačenja ljudi, ki so kasneje ubili tri mlade aktiviste. Killen ni bil obsojen zaradi umora. Porota tega ni storila, ker Killen ni neposredno sodeloval pri umorih, ampak je sodeloval pri organizaciji bele rasistične organizacije, ki je izvršila dejanje.
Obtoženi je ves čas zanikal kakršnokoli vpletenost v umore treh aktivistov, 24-letnega Michaela Scwernerja, 21-letnega Jamesa Chaneya in 20-letnega Andyja Goodmana. Scwerner in Goodman sta bila iz New Yorka, Chaney pa je prihajal iz Mississippija. Vsi trije so bili ubiti med prizadevanjem za registracijo temnopoltih volivcev. Njihova trupla so našli zakopana v zemlji šele po 44 dneh velike iskalne akcije.
Killen je bil osumljenec že v prvi preiskavi, a so ga kasneje izpustili. Zopet pa so ga aretirali, ko so zbrali nove dokaze.
Goodman, Schwerner in Chaney so se junija leta 1964 peljali po cesti v okrožju Neshoba, ko so jih aretirali lokalni šerifovi pomočniki in jih zaprli v Philadelphiji. Zaprte so jih imeli toliko časa, da so se lahko lokalni rasisti pod vodstvom pridigarja Killena organizirali. Ko so se mladeniči odpeljali iz zapora, so jim rasisti sledili, jih izrinili s ceste, zvlekli iz avtomobilov in pobili.
Pomemben prvi korak
Član državnega kongresa, Bennie Thompson, je dejal, da je pravica “končno prispela tudi v Philadelphijo”. Rita Schwerner Bender, vdova žrtve krutega zločina Michaela Schwernerja, je dejala, da je obsodba “pomemben prvi korak”. Pri tem pa se je vprašala, zakaj porota zločinov ni obsodila kot naklepne umore. Schwernerjeva je zatrdila, da je bila zvezna država Mississippi vpletena v zločine in tako zatevala nadaljevanje preiskave.
Brat žrtve Jamesa Chaneya, edinega temnopoltega med tremi, Ben Chaney, se je tožilcem zahvalil in hkrati dejal, da je začutil kanček upanja. Državni tožilec Mark Duncan je kljub drugačni obsodbi prepričan, da je tožilstvo dokazalo umor.
Brez čustev ob branju obtožnice
Porota v Mississippiju je zavrnila obtožbe za umor proti Killenu. Spoznali pa so ga za krivega novačenja ljudi, ki so ubili trojico. Killenu za dejanja, ki jih je storil pred 41 leti, grozi do 20 let zapora. Obtoženi je ves čas zanikal kakršnokoli vpletenost v zločin, med branjem obtožnice pa Killen ni pokazal nobenih čustev. Med procesom je bil obtoženi ves čas priklopljen na aparat, ki mu pomaga pri dihanju.
Okrožni sodnik Marcus Gordon bo Killenu kazen izrekel že v četrtek.