
Pripadnike sekte so obsodili na denarno kazen od 170 do 500 evrov. Člani Falun Gonga, med njimi štirje Švicarji in en Novozelandec, so marca pred kitajskim predstavništvom protestirali zaradi zatiranja njihovega gibanja v komunistični ljudski republiki.
Sodišče je v svoji sodbi poudarilo varstvo pravice do demonstriranja. Obsojeni pa naj bi, kot piše v sodbi, kljub temu delali v nasprotju z zakoni. Devet pripadnikov gibanja so obsodili tudi zaradi upiranja državni prisili, tri med njimi pa zaradi napadov na policiste. Pri izreku sodbe pa je bilo sodišče dokaj prizanesljivo, saj ni izreklo najvišje zagrožene kazni, ki je dve leti zapora. Obtoženi so se izrekli za nedolžne. Eden izmed odvetnikov je napovedal, da se bo na sodbo pritožil.
V Hong Kongu se širi bojazen pred kitajskim zatiranjem človekovih pravic
V sodni dvorani so izrek sodbe spremljali številni pripadniki gibanja, zastopniki organizacij za človekove pravice in novinarji. Kitajska vlada je po prevzemu izpod britanske suverenosti Hong Kongu zagotovila posebni samoupravni status in široko avtonomijo. V Hong Kongu gibanje ni prepovedano, medtem ko so na Kitajskem leta 1999 Falun Gong označili kot "kult zla" in ga prepovedali. Pred tem so pripadniki gibanja med množičnimi protesti v Pekingu zahtevali uradno dovoljenje za delovanje svoje verske skupnosti. Odkar je Kitajska prepovedala gibanje, je bilo več kot 1600 članov Falun Gonga ubitih v policijskih zaporih in taboriščih.
Po izreku sodbe so v Hong Kongu zaskrbljeni, ker se bojijo, da jim bodo po preteku petletnega obdobja, ko bo oblast nad Hong Kongom prevzela Kitajska, odvzeli človekove pravice na področju svobode izražanja.