Sodišče v Carigradu je na dosmrtno zaporno kazen obsodila sedem domnevnih članov teroristične mreže Al Kaida zaradi njihove vpletenosti v bombne napade na sinagogi, britanski konzulat in banko v Carigradu novembra 2003. V napadih je umrlo več kot 60 ljudi, okoli 750 pa je bilo ranjenih. Med obsojenimi je tudi sirski državljan Luai al Saka, domnevni tesni sodelavec voditelja Al Kaide, Osame bin Ladna.
Al Saka, obsojen zaradi vodenja napadov, je med razglasitvijo obsodbe svoje sodelavce pozval, naj nadaljujejo z bojem. "Bratje junaki. Ne skrbite zame, zmaga je zelo blizu," je poudaril 32-letni al Saka, ki naj bi turškim soobtožencem priskrbel okoli 170.000 ameriških dolarjev za izvedbo napada. Po podatkih turške policije so po napadih nekateri izmed ključnih krivcev zbežali iz države.
Al Sako so prijeli leta 2005 v pristaniškem mestu Antalya, kjer naj bi po podatkih turških oblasti načrtoval razstrelitev izraelske križarke. Sirec je vse obtožbe o sodelovanju in načrtovanju kakršnihkoli napadov v Turčiji zanikal, priznal pa je, da je vodil iraške milice v boju proti ZDA.
Med obsojenimi je tudi Seyit Artul, ki se je po lastnih besedah boril v Afganistanu in Čečeniji, zavrnil pa je članstvo v Al Kaidi. Tretji obsojenec, Harun Ilhan, je krivdo za sodelovanje v napadu priznal in ob razglasitvi sodbe kritiziral turški sekularni sistem ter izrazil upanje po oblikovanju islamske države.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.