
Nekdanja sudanska novinarka Lubna Husein, ki je nosila hlače v javnosti, je bila na sodišču spoznana za krivo nedostojnega vedenja. ''Spoznali so jo za krivo, čeprav vemo, da ni kriva. Plačati bo morala denarno kazen v višini 160 evrov,'' je povedal član ljudskega gibanja za svobodo Jaser Arman. Prepričan je, da je sodba protiustavna. Obsojenki je grozilo tudi 40 udarcev z bičem, vendar se je fizični kazni izognila.
Huseinova je pred sojenjem dejala, da državi ne bo plačala niti centa, temveč gre raje v zapor. Kot je pojasnila, gre za njena načela, zato raje preživi mesec dni v zaporu.
Ker Huseinova ni plačala kazni, so jo že odpeljali v zapor za ženske v Omdurmanu, je povedal eden od njenih odvetnikov Kamal Omar.
V podporo novinarki se je sicer pred sodiščem zbrala več stoglava množica, ki je vzklikala: "Svoboda, svoboda!" V protestih je bila ranjena vsaj ena ženska, več so jih aretirali.
Kot je znano, so Huseinovo in 12 žensk aretirali 3. julija zaradi ''nedostojnega oblačenja'', ker so se pojavile v restavraciji, oblečene v tunikah in dolgih hlačah. Dva dni pozneje so 10 žensk prebičali, Huseinova pa se je pritožila. Sudanski kazenski zakonik sicer določa največ 40 udarcev za vsakogar, ki "zagreši nespodobno dejanje, dejanje, ki krši javno moralo, ali ki nosi nespodobna oblačila".
Krute in nenavadne kazni
V luči dogodkov v Sudanu so pri reviji Life spomnili na nekatere krute in nenavadne kazni, ki obstajajo po svetu.
Na Tajskem morajo izredno spoštovati svojega kralja, saj jih v primeru zbijanja šal na njegov način lahko čaka tudi do 15 let zapora – vse v imenu žalitve kraljevine.

Krojači, ki v Afganistanu živijo pod talibansko oblastjo, ne smejo vzeti mer ženskam, saj je za tako dejanje zagrožena zaporna kazen. Kruto Talibani obračunajo tudi z ženskami, ki lakirajo nohte – odrežejo jim namreč prste.
Po drugi strani Malezija ni navdušena nad izkazovanjem ljubezni v javnosti. Če se zakonca na ulici držita za roke, ju lahko čaka leto zaporne kazni.
Nenavadna kazen na Tajskem ni kruta in je po eni strani celo dobronamerna, saj skrbi za lep videz ulice in čisto okolje. Le nekoliko previsoka je. Tamkajšnji prebivalci verjetno dobro dvakrat premislijo preden odvržejo žvečilko na tla. Za tako dejanje je namreč zagrožena kazen 420 evrov.
Nenavadne kazni niso omejene zgolj na Evropejcem oddaljene in eksotične države. V Veliki Britaniji lahko posameznika čaka zaporna kazen, če znamko, na kateri je kraljica Elizabeta II na kuverto narobe nalepi – nikoli torej ni dobro kraljice obrniti na glavo.
Medtem na Danskem prav na dolgočasen način preživljajo pust. Prebivalci se lahko našemijo, če to želijo, a taki nikakor ne smejo iti v javnost. Tamkajšnja vlada je pojavljanje v maskah na javnih prostorih prepovedala, saj ne želi, da bi se razni problematični protestniki lahko skrili za maskami.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.