Razkritje afere z mučenjem zapornikov naj bi sprožilo anonimno pismo ameriškega rezervista. Gre za 24-letnega rezervista Josepha Darbyja iz Pennsylvanije. Januarja letos je pod vrata svojega predpostavljenega potisnil anonimno pismo, v katerem je opisal dogajanje v zaporu Abu Graib. To je bil prvi konkretni znak, da se v zaporu dogaja nekaj sumljivega.
Uporabili sistem R21 - "Resistance to interrogation"
V britanskih medijih so se pojavili novi dokazi o tem, da so se tudi britanski vojaki izživljali nad iraškimi vojnimi ujetniki. Britanski tabloid Daily Mirror je že tretjič ta teden objavil nova pričevanja o tem, da so vojaki kraljevega polka Lancashire lani v Basri sistematično mučili iraške ujetnike. Po besedah neimenovanega vojaka so naredili več fotografij in videoposnetkov mučenj, ki so jih nato pokazali prijateljem. Dnevnik The Independent pa piše o nekdanjem iraškem zaporniku, ki je povedal, da so ga pripadniki omenjenega polka tepli po tilniku, prsih in spolnih organih. Na fotografijah prikazane zlorabe zapornikov naj bi bile del tehnik, s katerimi so seznanjene ameriške in britanske enote. Dnevnik The Guardian piše o "sistemu R21", v skladu s katerim vojake v času izobraževanja načrtno spolno ponižujejo, da bi jih pripravili na morebitne situacije, v katerih bi se znašli sami. S sklicevanjem na britanski vojaški vir časopis piše, da naj bi posebne tehnike uporabljali na iraških zapornikih brez vedenja o posledicah.
Vojakinjo England obtožili slabega ravnanja
Ameriške oblasti so vojakinjo Lynndie England, ki jo svet danes pozna kot žensko, ki na povodcu vodi golega iraškega zapornika ali pa kaže s prstom na spolne organe zapornika, v petek obtožile slabega ravnanja z zapornikom. Med drugim ji očitajo, da je napadla zapornike in sodelovanja pri načrtovanju mučenj.
Ameriški mediji pa medtem oblegajo revno prikoličarsko naselje v Zahodni Virginiji, od koder je doma vojakinja. Englandova se nahaja v Fort Braggu, noseča z vojakom Charlesom Granerjem, ki je obtožen zlorab in čaka na sojenje. Njena družina meni, da sama tega ni bila sposobna storiti in da je le izvrševala ukaze.
Harmanova trdi, da je izvrševala ukaze
Častnica ameriške vojaške policije Sabrina Harman, ki je prav tako obtožena zlorab iraških upornikov v zloglasnem bagdadskem zaporu Abu Graib, pa je zatrdila, da je ravnala v skladu z neposrednimi ukazi ameriške vojaške obveščevalne službe. Kot je dodala, je bila naloga vojaške policije zlomiti moralo ujetnikov pred zaslišanji. V skladu s tem je bilo treba zapornikom pred zaslišanji "odrekati spanje, jim pripraviti pekel, da bi spregovorili", je povedala za Washington Post.
Prehodna iraška vlada zahteva sodelovanje v preiskavi
Svet prehodne iraške vlade je danes na koalicijske oblasti naslovil zahtevo za sodelovanje pri preiskavi ameriške vojske o zlorabah iraških vojnih ujetnikov, je sporočil član sveta Mahmud Otman. Zahteval je tudi sodelovanje pri vodenju iraških zaporov in to, da bi lahko odbori in mednarodne organizacije za varstvo človekovih pravic redno obiskovali zapornike. Po njegovih besedah bodo fotografije slabega ravnanja ameriških vojakov z iraškimi vojnimi ujetniki nedvomno vplivale na ameriško verodostojnost v boju proti terorizmu. Dejal je tudi, da imajo zaporniki pravico zahtevati nadomestilo in kaznovanje odgovornih.
Rumsfeld ni v celoti zadovoljil kongresnikov
Ameriški kongres ni v celoti zadovoljen z opravičilom ameriškega obrambnega ministra Donalda Rumsfelda, ki je v petek nastopil pred odboroma za oborožene sile senata in predstavniškega doma kongresa zaradi ogorčenja, ki so ga vzbudile fotografije mučenj iraških vojnih ujetnikov v bagdadskem zaporu Abu Graib, kjer je režim nekdanjega diktatorja Sadama Huseina pred napadom ZDA in Velike Britanije na Irak mučil svoje politične nasprotnike.
Po šesturnem zaslišanju Rumsfelda so bili kongresniki povečini sicer zadovoljni, nekateri kongresniki pa so bili kritični, saj na nekatera vprašanja niso dobili odgovorov. Tako ni jasno, kdo je dal navodila za preseganje pooblastil in zakaj kongres ni bil prej seznanjen s škandalom.
Rumsfeld se je opravičil zlorabljenim iraškim zapornikom, prevzel politično odgovornost za dogodke in predlagal izplačilo odškodnin žrtvam nasilja, zavrnil pa je zahteve po svojem odstopu.
Najhujša grozodejstva še niso razkrita
Hkrati je Rumsfeld izrazil bojazen, da doslej znani primeri zlorab še niso vsi. Obstajalo naj bi še veliko fotografij in videoposnetkov, ki še niso objavljeni. "Bojim se, da bo še bolj grozljivo," je dejal Rumsfeld.
Senator Lindsey Graham je razložil, da je treba javnost pripraviti na nova razkritja, in da najhuje še pride. "Državljani morajo razumeti, da gre za posilstva in umore, ne zgolj za poniževanja zapornikov." Podrobnosti Graham ni navedel. Senatorji naj bi bili seznanjeni tudi o obstoju videoposnetkov, na katerih je mogoče videti posilstva in trupla domnevnih žrtev. Posnetki so opisani v nekem preiskovalnem poročilu, ki ga ameriško obrambno ministrstvo še ni predložilo senatu.
Iz arabskih diplomatskih virov se je izvedelo, da je iraški zunanji minister Hošjar Zebari udeležencem današnje konference zunanjih ministrov Arabske lige v Kairu pokazal fotografije mučenj iraških ujetnikov. Fotografije naj bi bile še grozljivejše od doslej objavljenih, je dejal vir.