Medtem ko ruski vojaki zapuščajo gruzijska mesta, se vanje vrača več deset tisoč beguncev. V Tbilisiju so zanje pripravili 500 brezplačnih avtobusov. Prihod domov pa je za mnoge travmatičen. Številne stavbe so ovsem uničene, ruske vojake obtožujejo plenjenja.
Kljub temu poskušajo spet zaživeti svoje staro življenje. V Goriju so prvič po ruski zasedbi dan začeli z mašo, trgovine so se znova odprle, prebivalci hitijo obnavljati domove. Mesto duhov, kjer so vztrajali le redki prebivalci, tako spet oživlja. Popolnoma varno pa še ni, strokovnjaki z ulic odstranjujejo neeksplodirane mine.
Gruzija je po dvotedenskem konfliktu z Rusijo posejana z njimi. Na eno naj bi zapeljal tudi vlak z gorivom. Vagoni so se vneli kot bakle, vrstile so se eksplozije, ves promet na strateško pomembni železniški povezavi, po kateri iz Azerbajdžana proti Evropi prevažajo nafto, pa je obstal.
Podatkov o tem, kolikšno škodo je v vojni utrpelo gruzijsko gospodarstvo, ni. Številni Gruzijci so še vedno odvisni od humanitarne pomoči. Zadnjo večjo pošiljko je danes pripeljala ameriška bojna ladja, ki se je zasidrala v Batumiju. Še eno črnomorsko pristanišče, Poti, ki leži okoli 80 kilometrov severneje, pa ostaja pod nadzorom ruskih sil. Pozive – najglasnejši so prišli iz Francije – naj spoštujejo dogovor in umaknejo vse vojake z gruzijskega ozemlja, v Moskvi ignorirajo. Oglasil se je tudi papež in vpletene strani pozval, naj ne kršijo že podpisanega dogovora.
Sklic Evropskega sveta
Francoski predsednik Nicolas Sarkozy, ki predseduje Evropski uniji, je danes na zahtevo večine članic EU za 1. september sklical vrh Evropskega sveta o prihodnosti odnosov EU z Rusijo. Govora naj bi bilo tudi o nadaljni pomoči Gruziji.
kot je znano, je Rusija že v petek sporočila, da je končala umik svojih sil iz Gruzije, razen iz pokrajin Južne Osetije in Abhazije ter okoliških tamponskih con. Ob tem je še zardila, da bo ohranila pomembne strateške položaje na zahodu države, predvsem okoli pristaniškega mesta Poti.
Sarkozy je v sobotnem telefonskem pogovoru od ruskega predsednika Dmitrija Medvedjeva zahteval "hiter umik" ruskih sil s cestne povezave, ki vodi od Potija do bližnjega Senakija. Ruskemu predsedniku se je ob tem zahvalil za uresničitev zaveze o umiku ruskih sil iz Gruzije. Oba predsednika sta izpostavila tudi pomen popolne uresničitve sporazuma o prekinitvi ognja v šestih točkah, ki ga je v imenu EU predlagalo francosko predsedstvo EU.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.