"Od trenutka, ko smo prejeli vest o nesreči plovila Bourbon Rhode s 14 člani posadke, med katerimi je bil tudi kapitan, hrvaški državljan Dino Miškić, je bilo Ministrstvo za zunanje zadeve prek veleposlaništva RH v Parizu ves čas stiku s pristojnimi francoskimi organi, koordinatorji iskanja na Martiniku, podjetjem Bourbon Offshore in z družino kapitana Miškića," je v izjavi zapisalo hrvaško zunanje ministrstvo in se francoskim kolegom zahvalilo za trud. Dodali so, da so jim poslali tudi diplomatsko noto, v kateri so prosili, naj pogrešane iščejo in jih o poteku iskalne akcije tudi obveščajo.
Po podatkih francoskega kriznega štaba CROSS je bila iskalna akcija, ki je potekala v preteklem tednu, njihova največja na morju v zadnjih 20 letih. Vanjo so bili vključena letala in helikopter, pa posebni čolni in letala ter vse trgovske ladje, ki so bile v bližini. Preiskali so 110.000 kvadratnih kilometrov oceana, kar je dvakratno ozemlje Hrvaške.
V Facebook skupini "Bourbon Rhode rescue" so objavili tudi fotografije poškodovanega vlačilca:
Nehali so jih iskati po tednu dni
Odločitev o prekinitvi iskalne akcije so Francozi sprejeli po tednu dni, češ da obstaja zelo majhna verjetnost, da bodo še koga našli živega. Še naprej pa imajo ladje, ki plujejo po tej poti, navodila, da so pozorne in jim sporočijo vsako koristno informacijo.
Hrvaško zunanje ministrstvo je izrazilo obžalovanje, da obsežna iskalna akcija ni dala rezultatov in odgovora o tem, kakšna je bila usoda kapitana Miškića. Sožalje družinam preminulih mornarjev je izrazilo tudi podjetje, ki je lastnik plovila.
Užaloščena družina hrvaške oblasti poziva, naj ukrepajo
Družina kapitana iz Šibenika je zaradi prekinitve iskalne akcije, ki so jo označili za "škandalozno in sramotno odločitev", šokirana, besna in obupana. "Od podjetja in drugih pristojnih smo v preteklih dneh dobivali informacije, da bodo preostale tri reševalne čolne, ki jih še niso našli, iskali, dokler bo treba in dokler obstaja najmanjša možnost za preživetje mornarjev. Treh reševalnih čolnov niso našli, iskanje pa so zaključili po samo sedmih dneh!" so zapisali in dodali, da se s tem ne morejo sprijazniti.
Apelirali so na hrvaškega premierja Andreja Plenkovića, predsednico Kolindo Grabar Kitarović in celotno hrvaško vlado, naj jim pomagajo v borbi za "iskanje prave resnice o nesreči, ki je uničila življenja 14 družin". "Prosimo vas, da v tej mučni situaciji izkoristite svoj vpliv za to, da bi se iskanje nadaljevalo, vse dokler ne najdejo treh splavov. Kot predstavnike oblasti vas prosimo, da naredite vse, kar je v vaši moči, da resnica pride na dan in da se takšna tragedija ne zgodi nikoli več v družini nobenega hrvaškega pomorščaka," je še pozvala družina kapitana.
Plenković odgovarja: To je bila največja iskalna akcija doslej
"Videl sem sporočilo in v prvi vrsti izražam sočutje in razumevanje članom družine pogrešanega mornarja," pa je po poročanju Dnevnika.hr odgovoril Plenković. "To, kar vemo zagotovo, je, da smo bili ves čas v stiku s francoskimi oblastmi. Naše veleposlaništvo v Parizu je na dnevni bazi večkrat zahtevalo informacije o okoliščinah nesreče in poteku iskalne akcije, jih prejemalo in posredovalo naprej," je dejal in ponovil stališče zunanjega ministrstva, da so preiskali površino v velikosti dveh hrvaških ozemelj.
"Žal se je ta nesreča zgodila praktično na sredini Atlantskega oceana. Po naših informacijah so z iskanjem prenehali, kar pa ne pomeni, da ladje, ki bodo šle tam mimo, ne bodo pozorne. Še naprej bomo v stalnih stikih z njegovo družino in francoskimi oblastmi. Sicer pa je bila ta iskalna akcija, kakor je meni znano, največja na tako velikem območju doslej."
V težavah so se znašli zaradi orkana Lorenzo
Kot smo že poročali, je 13 let star vlačilec Bourbon Rhode izplul s Kanarskih otokov in bil na poti v Gvajano, na težave pa je zaradi orkana Lorenzo naletel že pretekli četrtek, ko so ga zajeli močni vetrovi in valovi. V soboto zjutraj je posadka sporočila, da je voda začela vdirati na ladjo, popoldne pa je odjeknila vest, da je ladja potonila.
Reševalne ekipe so s pomočjo zračnega plovila francoske vojaške mornarice najprej našle reševalni čoln s tremi preživelimi člani posadke. Iskalno akcijo so nadaljevali – Dina in njegove mornarje so iskali s helikopterjem, letalom in desetimi ladjami, iskala so jih tudi plovila, ki so bila v bližini. V tednu dni so našli štiri trupla, sedmih ljudi, ki so se s potapljajoče se ladje zatekli na tri reševalne čolne oz. splave, pa ne.
Reševalni čolni so po poročanju hrvaških medijev sicer izjemno stabilni. Vsak je opremljen s količino hrane in vode za deset dni. Na njih se v posebne zbiralnike zbira tudi deževnica, poroča 24sata, zato ne bi bilo tako neverjetno, če bi bili mornarji še živi.
Hrvaški mediji tudi poročajo, da je ladja istega francoskega podjetja leta 2007 potonila blizu Škotske. Umrlo je osem od 15 ljudi na krovu. Podjetje se je takrat soočalo s številnimi tožbami in leta 2009 moralo plačati 530.000 evrov kazni. V obrazložitvi sodbe je pisalo, da kapitanu ladje niso omogočili dovolj časa, da bi se poučil o plovilu, njegovi posadki in o operaciji, na katero so ga poslali.
KOMENTARJI (63)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.