Newyorški politiki in mestni uradniki izražajo ogorčenje, ker jih zvezne oblasti niso obvestile o obstoju grožnje z jedrskim napadom na mesto New York. Revija Time poroča, da so določene zvezne agencije lani oktobra od obveščevalnega agenta s tajnim imenom "zmajski ogenj" dobile informacijo, da so teroristi Al Kaide dobili manjšo jedrsko bombo ruske izdelave, ki naj bi jo skušali pretihotapiti v New York. Grožnja se je sicer izkazala za neresnično, zvezne oblasti pa niso obvestile nikogar v New Yorku, da ne bi prišlo do panike. Ameriška vlada sicer daje vse večji poudarek odkrivanju jedrskih materialov, čeprav vsi uradno in neuradno trdijo, da ni nobenih dokazov, da si je Al Kaida uspela priskrbeti jedrsko orožje.
Župan Mike Bloomberg je dejal, da bi morale zvezne oblasti njegovim predhodnikom posredovati vse informacije kljub strahu, da bi novica ušla v javnost in povzročila paniko. Tudi nekdanji župan Rudy Giuliani je menil, da bi morali obvestiti njega, guvernerja Georga Patakija in policijo, kajti če bi res do česa prišlo, potem bi morali hitro reagirati. Novica je ostala globoka skrivnost, saj o njej ni vedel niti FBI, kar je bolj razumljivo, saj Američani pravosodnega ministra Johna Ashcrofta zaradi kopice nedoločljivih opozoril pred novimi terorističnimi napadi sploh več ne jemljejo resno.
Newyorška senatorka Hillary Clinton je bila hudo jezna, ker ni bila obveščena, skupaj z drugimi pristojnimi in je pristojne zvezne organe obtožila zanemarjanja dolžnosti. Generalni sekretar ZN Kofi Annan je bil bolj zadržan in dejal, da si z novico o bombi verjetno ne bi znal pomagati in ga skrivnostnost ne moti. Po poročanju revije Time naj bi šlo za poskus pretihotapljenja 10-kilotonske jedrske bombe, ki bi po mnenju strokovnjakov zravnala z zemljo kvadratni kilometer Manhattana, takoj ubila okrog 100.000 ljudi, 700.000 pa jih izpostavila sevanju. New York ima sicer 8 milijonov prebivalcev, Manhattan pa 2 milijona.
Ameriška vlada po 11. septembru posveča posebno pozornost odkrivanju jedrskih materialov. Na državni meji so poslali sodobne detektorje, strokovnjaki ministrstva za energijo, pa v laboratorijih razvijajo nove, sodobnejše in zmogljivejše naprave za odkrivanje jedrskih materialov. Podobne naprave so med drugim uporabljali že v času olimpijskih iger v Salt Lake Cityju in finalu ameriškega nogometa Super Bowl v New Orleansu. V nenehni pripravljenosti so posebne skupine za odkrivanje in posebne enote ameriške vojske, ki bi posredovale v primeru odkritja.