Hrvaška bo z začetkom naslednjega šolskega leta v septembru uvedla obvezno srednješolsko izobraževanje, je napovedal hrvaški minister za znanost, izobraževanje in šport Dragan Primorac. Napovedal je tudi, da bodo obvezno srednjo šolo zapisali tudi v hrvaško ustavo in se s tem približal zastavljenemu cilju Hrvaške kot "družbe znanja". Minister je še pojasnil, da je priprava za to spremembo potekala tri leta in da so za to namenili 100 milijonov kun (13,5 milijona evrov) iz državnega proračuna.
Novi izobraževalni program med drugim opredeljuje najmanj dveletno obvezno srednjo šolo, v kateri bodo učenci usposobljeni za najbolj enostavne poklice. Spremembe starih triletnih in štiriletnih programov za gimnazije in strokovne srednje šole pa niso napovedane.
Minister je še napovedal, da bodo prevoz, dijaški domovi in učbeniki za srednješolce brezplačni. Poudaril je, da so se zgledovali po finskih in južnokorejskih programih, ki sta, po njegovih besedah, "svetovno najboljša izobraževalna sistema".
Podaljšanje obveznega izobraževanja so vzpodbudile predvsem porazne statistike, ki govorijo, da tudi do četrtina osnovnošolcev na Hrvaškem ne nadaljuje izobraževanja na srednjih šolah. "V zadnjih štirih letih 80 tisoč otrok ni končalo ali sploh začelo srednje šole," je dejal Primorac. Dodal je, da bo zaradi novega programa vsaj tretjina od 80 tisoč hrvaških otrok, ki prej nikoli ne bi končali srednje šole, začela študirati tudi na univerzah.
"Če pogledamo teh 24 tisoč novih študentov v naslednjih desetih letih, imamo ogromen potencial, ki bo skozi sistemski nadzor kakovosti, kar pomeni vstavljanje trenda dolgoletnega študiranja, prinesel Hrvaški 20 tisoč novih strokovnjakov," je navdušen Primorac. Napovedal je tudi izgradnjo novih šol in zaposlitev več kot 150 novih srednješolskih profesorjev.
Med mladimi od 17 do 19 let je na Hrvaškem več kot 17 tisoč nezaposlenih oseb, ki hkrati nimajo nobenih poklicnih kvalifikacij. V šolskem letu 2003/2004 je bilo na Hrvaškem 190.776 srednješolcev, letos pa je ta številka manjša za 4.550 učencev. Trenutno je kar 45 odstotkov državljanov, ki nimajo končane srednje ali celo osnovne šole. Na Hrvaškem na univerzah študira le 3,3 odstotka prebivalstva.
Hrvaška je lani razbremenila program za osnovne šole, začela pa je s prvo fazo uvedbe bolonjskega procesa na univerzah. Obvezna srednja šola je tudi del vladne strategije razvoja, ki gleda na znanje in izobraževanje kot na enega izmed strateških področjih, ki naj bi pomagalo zvišanju hrvaške konkurenčnosti.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.