Z zavrnitvijo načrta o združitvi otoka s strani ciprskih Grkov, kar 75,83 odstotkov jih je glasovalo proti, je bila po mnenju generalnega sekretarja ZN Kofija Annana zamujena "enkratna in zgodovinska priložnost", kljub temu pa spoštuje izide sobotnega referenduma. Sobotni izid pomeni, da ostaja Ciper razdeljen in militariziran in ne bo deležen prednosti, ki jih prinaša načrt ZN o združitvi Cipra, je še sporočil Annan.
Obžalovanje spričo zavrnitve načrta je izrazil tudi posebni odposlanec ZN za Ciper Alvaro de Soto, ki je napovedal, da bo v prihodnjih tednih zaprl svoj urad v Nikoziji. Kot je dejal, "ne obstaja več razlog, da še ostanemo tukaj".
Obžalovanje tudi v EU
Tako kot v ZN se tudi v Evropski uniji vrstijo izrazi obžalovanja, da sobotni referendum o združitvi Cipra, ni uspel. Enkratna priložnost je zamujena, poudarjajo v EU, kjer so si za združitev močno prizadevali.
Irsko predsedstvo EU obžaluje, da v povezavo 1. maja ne bo stopil združen Ciper, tako kot smo upali, je sporočil irski premier Bertie Ahern in napovedal, da bodo o nadaljnjih korakih EU pri reševanju ciprskega vprašanja v ponedeljek razpravljali zunanji ministri razširjene EU.
Visoki predstavnik EU za skupno zunanjo in obrambno politiko Javier Solana je prav tako ocenil, da so ciprski Grki z glasovanjem proti Annanovemu načrtu za združitev otoka izpustili zgodovinsko priložnost. Solana je poudaril, da si bo še naprej prizadeval za združitev Cipra.
Obžalovanje spričo dejstva, da je večina ciprskih Grkov glasovala proti Annanovemu načrtu, so izrazile tudi ZDA. Tiskovni predstavnik State Departmenta Richard Boucher je izid označil kot "nazadovanje upom" tako tistih na otoku, ki so glasovali za rešitev, kot tudi mednarodne skupnosti. Razočaranje ob negativnem izidu referenduma na grškem delu otoka je izrazil tudi britanski zunanji minister Jack Straw in obenem pozdravil pozitivno odločitev ciprskih Turkov, ki so podprli Annanov načrt.