Tujina

Obžaluje, a ne bo odstopil

Washington, 06. 10. 2006 10.45 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Nespodobno dopisovanje kongresnika Foleyja pomeni za repubikansko stranko hud udarec pred volitvami.

Predsednik ameriškega predstavniškega doma Dennis Hastert je zavrnil pozive naj odstopi
Predsednik ameriškega predstavniškega doma Dennis Hastert je zavrnil pozive naj odstopi FOTO: Reuters

Predsednik ameriškega predstavniškega doma, republikanec Dennis Hastert iz Illinoisa, je v četrtek izrazil obžalovanje zaradi zadnjega škandala s strankarskim kongresnim kolegom s Floride Markom Foleyjem, vendar je zavrnil pozive, naj odstopi, ker ni dovolj odločno ukrepal proti Foleyju zaradi njegovega neprimernega pisanja mladoletnim kurirjem v kongresu. Posebno preiskavo o primeru pa je v četrtek odprl odbor predstavniškega doma za etična vprašanja.

Odbor je odobril izdajo najmanj 48 pozivov na pričanje oziroma predajo dokumentov, ki zadevajo Foleyjevo dopisovanje z mladoletnimi fanti, ki v kongresu opravljajo kurirska dela in se seznanjajo z delovanjem sistema. Odbor bo skušal tudi ugotoviti, ali je republikansko vodstvo kongresa ustrezno ukrepalo, ko je izvedelo za Foleyjeve težave oziroma kdaj so o tem izvedeli.

Slaba novica za vladajočo stranko je tudi to, da 64 odstotkov Američanov meni, da gre država v napačno smer, 28 odstotkov jih je jeznih na republikance, 35 odstotkov pa je nad njimi razočaranih. Delo kongresa odobrava le 24 odstotkov verjetnih volivcev, delo predsednika Georgea Busha pa 39 odstotkov.


Hastert vztraja, da je šele v petek izvedel, da je imel Foley večje težave, kot je bilo njegovo elektronsko pismo nekdanjemu kurirju v Louisiano, v katerem ga je prosil za fotografijo. Doslej je prišlo na dan še več drugih pisem z mnogo bolj obremenjujočim besedilom, Foley pa se je zatekel na kliniko za zdravljenje alkoholizma.

Hastert je v četrtek vnovič zavrnil pozive po odstopu in napovedal, da bo znova kandidiral za položaj predsednika predstavniškega doma. Prvič doslej je sicer priznal, da bi vodstvo lahko drugače ukrepalo, in izrazil globoko obžalovanje nad tem, kar se je zgodilo. Obenem je znova obtožil demokrate, da stojijo za afero, čeprav je jasno, da je novico televiziji ABC, ki je sprožila zadevo, sporočil nekdo iz republikanske stranke.

Foley se zagovarja, da je njegovo početje posledica zlorab v mladosti
Foley se zagovarja, da je njegovo početje posledica zlorab v mladosti FOTO: Reuters

FBI, ki je nekaj Foleyjevih elektronskih pisem prejel že julija in ni ukrepal, je v četrtek zaslišal nekdanjega šefa Foleyjevega kabineta Kirka Fordhama. Ta je v sredo dejal, da je Hastertovemu kabinetu že pred tremi leti prijavil sumljivo početje Foleyja.

Republikanci so se medtem skušali braniti tudi s pozivi k ukinitvi programa kurirjev v kongresu. Hastert je nameraval imenovati nekdanjega direktorja FBI Louisa Freeha, da pogleda program in poda priporočila, vendar se s tem ni strinjala voditeljica demokratov Nancy Pelosi, ki pa ni pojasnila, zakaj.

Zadnja anketa ameriške tiskovne agencije AP ugotavlja, da bo razkritje korupcije in škandalov v kongresu zelo pomembno pri odločanju volivcev, komu bodo 7. novembra oddali svoj glas. Okrog 51 odstotkov volivcev, ki se nameravajo udeležiti volitev, bo volilo demokrate, okrog 41 odstotkov pa republikance.

  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.