Tujina

Od kod orkanom uničujoča moč?

Ljubljana, 06. 09. 2019 13.15 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Oči svetovne javnosti so v zadnjem tednu usmerjene na Atlantik, kjer se je po sicer zelo skromnem začetku sezone orkanov ob koncu avgusta razvila tropska nevihta Dorian, ki je v le nekaj dneh prerasla v orkan najvišje kategorije. Gre za najmočnejši atlantski orkan, ki je kadarkoli dosegel kopno, za seboj pa je predvsem na Bahamih pustil pravo razdejanje. Od kod mu tako uničujoča moč?

Tropski cikloni delujejo kot velikanski toplotni stroji. Energijo dobivajo iz toplega in vlažnega zraka nad oceanom, sproščajo pa jo ob kondenzaciji vodne pare v kapljice. V povprečnem orkanu se vsak dan sprosti ogromna količina energije, ki ustreza 500 tisoč atomskim bombam, vrženih na Hirošimo. Zaradi izhlapevanja tople oceanske vode pride do lokalnega znižanja zračnega tlaka in nastanka nevihtnih oblakov. V primeru, da se tlak na nekem območju dovolj zniža, proti središču tega območja zapihajo vetrovi, ki se zaradi delovanja sil zavrtinčijo v višine. Nevihtni sistem se ob tem krepi.

Orkan Dorian
Orkan Dorian FOTO: NASA
Za tropske ciklone se uporablja različna imena. V Atlantskem oceanu in severovzhodnem Pacifiku se imenujemo orkani, v severozahodnem Pacifiku tajfuni, cikloni pa se pojavljajo v južnem Pacifiku in Indijskem oceanu.

Ena izmed posebnosti orkana je oko, ki se pojavi, ko orkan doseže stopnjo zrelosti. V očesu orkana je zračni tlak najnižji, a ni razlike v tlaku, ki bi poganjala vetrove, zato je tam vreme mirno in jasno. V oko orkana se pogosto zatečejo ptice, saj so le tu varne pred močnimi vetrovi in obilnimi padavinami. To območje je običajno zelo majhno, v premeru meri kvečjemu nekaj deset kilometrov, tik ob njem pa so vetrovi najmočnejši in tudi nalivi najhujši. Celoten orkan ima premer od 500 do 1500 kilometrov, zanj pa je značilno, da v primerjavi s cikloni srednjih geografskih širin nima front, kar pomeni, da je temperaturno homogen, nevihte v njem pa se pojavljajo v koncentričnih krogih.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Kaj ohranja orkan pri življenju?

Nevihtni oblaki v orkanu segajo vse do vrha troposfere, ki se v tropskem pasu nahaja na višini okoli 18 kilometrov. Na tej višini se zrak krožno razteka, medtem ko se v spodnjem delu ozračja krožno steka. Ta razlika je bistvena za nadaljnji razvoj orkana.

Če se zgoraj razteka več zraka, kot se ga spodaj steka, se bo orkan krepil, saj se bo tlak v njegovem središču nižal. Dokler je orkan nad morjem, je zaradi majhnega trenja tudi stekanje zraka proti njegovemu središču majhno. Povsem drugače je, ko orkan pride nad kopno. Takrat se trenje močno poveča, tlačne razlike v orkanu se zmanjšajo in vetrovi oslabijo. Na dodatno slabitev orkana nad kopnim vpliva zmanjšanje dotoka vodne pare v njegovo območje.

Saffir-Simpsonova lestvica

Za ocenjevanje moči tropskih ciklonov je v uporabi Saffir-Simpsonova lestvica, ki obsega pet stopenj. V orkanu prve kategorije vetrovi pihajo od 120 do 150 kilometrov na uro, v orkanu pete kategorije pa presegajo 250 kilometrov na uro. V primeru, da hitrost vetrov dosega od 70 do 120 kilometrov na uro, govorimo o tropski nevihti, ko je hitrost vetrov manjša od 70 kilometrov na uro pa o tropski depresiji.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Pomikanje tropskih ciklonov

Tropski ciklon se pomika s splošnimi vetrovi. Na severni polobli se sprva pomika s pasati od vzhoda proti zahodu in stran od ekvatorja, nato pa po zahodnem robu območja visokega zračnega tlaka zavije proti severovzhodu. Pot lahko nadaljuje tudi proti Evropi, a pri tem precej oslabi in se običajno spremeni v ciklon srednjih geografskih širin.

Uradna sezona tropskih ciklonov nad Atlantikom traja od 1. junija do 30. novembra, vrh pa doseže v prvi polovici septembra. A tropski cikloni lahko nastanejo tudi prej, pogoj je le, da oceanska voda dosega vsaj 27 stopinj Celzija. Prva tropska nevihta Andrew se je letos razvila že 20. maja, s tem pa je bilo zabeleženo rekordno peto leto zapored, ko je že pred uradnim začetkom sezone prišlo do nastanka tropskega ciklona. V povprečju se na leto sicer pojavi dvanajst tropskih ciklonov, od katerih se jih šest spremeni v orkane, trije v orkane tretje kategorije ali več, le redki pa dosežejo kopno.

Tropski cikloni nastajajo, ko oceanska voda dosega vsaj 27 stopinj Celzija.
Tropski cikloni nastajajo, ko oceanska voda dosega vsaj 27 stopinj Celzija. FOTO: Dreamstime

Kljub zgodnjemu začetku je letošnja sezona tropskih ciklonov nad Atlantikom skromna, saj je junij minil povsem brez njih. Prvi tropski ciklon, ki je prerastel v orkan, se je pojavil julija v severnem Mehiškem zalivu in prizadel Louisiano. Ob koncu avgusta se je razvilo več tropskih ciklonov, vključno z orkanom Dorian, ki je do sedaj daleč najmočnejši orkan letošnje sezone.

Imena tropskih ciklonov

Tropske ciklone poimenujemo le takrat, ko povprečna hitrost vetra v njih preseže 63 kilometrov na uro. Poimenovanje tropskih ciklonov omogoča lažje spremljanje in izdajanje opozoril pred morebitnim opustošenjem, še posebej v primerih, ko divja več orkanov hkrati.

Za njihovo poimenovanje nad Atlantikom obstaja šest seznamov z 21 imeni, vsak seznam je v uporabi eno leto. Če je orkanov več kot 21, se za nadaljnje poimenovanje uporabi grška abeceda. Seznam z letošnjimi imeni se bo torej znova uporabil čez šest let, imena orkanov, ki so bili še posebej uničujoči in so naredili veliko škode, pa se iz tega seznama umakne in nadomesti z novimi.

Vseh šest seznamov za poimenovanje tropskih ciklonov
Vseh šest seznamov za poimenovanje tropskih ciklonov FOTO: NOAA
Leta z manj orkani so običajno povezana s pojavom El Niña v vzhodnem Tihem oceanu. Pojav povzroči nad Atlantskim oceanom in Mehiškim zalivom vetrno striženje, zaradi česar se tropski cikloni veliko težje razvijejo.

Aktivnost oziroma intenzivnost sezone izražajo s skupno akumulirano energijo ciklonov, ki jo merijo z indeksom ACE. Ta indeks je odvisen od hitrosti vetra in časa trajanja tropskih ciklonov. Letos ACE trenutno znaša 50, kar je precej pod povprečjem obdobja 1981-2010, ki je 104. Več kot 80 odstotkov indeksa ACE predstavlja najmočnejši orkan Dorian. Letos se je nad Atlantikom do današnjega dne sicer razvilo sedem tropskih neviht, med katerimi sta le dve prerasli v orkan.

Daleč največ tropskih ciklonov se je nad Atlantikom razvilo leta 2005, ko so jih poimenovali kar 28. Od teh je bilo 15 orkanov, pet jih je doseglo kopno, eden izmed njih pa je bil tudi izredno uničujoč. To je bil orkan Katrina, ki je naredil ogromno škode Louisianskemu mestu New Orleans. Povsem drugačno je bilo leto 1983, ko so zabeležili le štiri tropske ciklone.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (17)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

brusilec
06. 09. 2019 19.12
+6
lep clanek .. kocno nekaj uporabnega na tejle strani
dannyer
06. 09. 2019 18.31
+0
vsako leto imajo v zda sezone tornadov in orkanov enkrat zadenejo celino drugič ne. enkrat so močni drugič pa ne. noaa ima jasne podatke število orkanov ne narašča. tudi tornadoti ne naraščajao in oče modelov za raziskovanje orkanov je jasno povedal da so vsi plod narave in ne človeka da pa se vplivati z tem to pa vemo ker so britanci 52 naredili poskus v katerem se je na območju anglije povečalo deževje in ob katerem je bila velika škoda ter žrtev a zato ni nihče odgovarjal to pa vemo zaradi britasnkemu informacijskemu aktu . podatki so javni mim grede.
Teoretik zarot
06. 09. 2019 18.23
-2
Moč mu daje geoinženiring oz. klimatsko orožje
natolcevanjenapolno
06. 09. 2019 18.23
-6
o ti šment, a orkani si pa dovolijo obstajat? šokantno ane 24 Butalcev?
Frane Šajn
06. 09. 2019 17.55
+3
To je šiba božja za pokvarjeno Ameriško podbebno politiko!
matej1111
06. 09. 2019 16.45
+5
Od lufta, ki ga veselo onesnažuje človek. Ali mislite, da pride od tega, ker tak lepo skrbimo za naravo?
Wortex2
06. 09. 2019 15.45
-6
Desničarji bi kr bombe metal v orkan... Potem veš kam pelje disničarska pamet...
Frane Šajn
06. 09. 2019 17.59
+2
jerser...Pri njih gre vse samo na silo. Potem , pa ko izpadejo neumni izginejo na hitro na levo z odra po Angleško in se potuhnejo za nekaj let pa spet na novo! Slaba je ta neuka sorta za družbo v katerei živijo. Rak rana vsake družbe.
dannyer
06. 09. 2019 18.26
+0
jersey prvič je šlo za fn. in je tipično za radikalce da ponavljajo fn. malce preveri kak medij v življenju. ko jih boš vsaj 80 se pol javi,
brusilec
06. 09. 2019 19.11
mislim da je samo Trumpln tako usekan .. pa nekaj njegovih najbolj tumastozvestih obozevalcev..
Roninax
06. 09. 2019 15.38
+1
od Jankovićevih miljonov bo baje doniral
Frane Šajn
06. 09. 2019 18.00
+3
Muha1111
06. 09. 2019 14.41
-1
pac naravna moc
majsta
06. 09. 2019 14.15
-7
zavajanje zavajanje !
Rafael Kramar
06. 09. 2019 15.00
+11
Dobro, da si jih razkrinkal! Ko so se odločili zavajati niso računali, da bodo naleteli nate. Življenja ti dolgujemo...
vrtnar01
06. 09. 2019 13.57
+14
od kod FDV jemcem pamet?
jan.k94
06. 09. 2019 13.59
+6
Verjetno majo toliko mozga da znajo google uporabit....