Ameriški predsednik George Bush je pred odhodom na vrhunsko srečanje Nata v Pragi doma nanizal kar nekaj političnih zmag. Po republikanskem prevzemu večine v senatu na skorajšnjih delnih parlamentarnih volitvah, je pravosodno ministrstvo od tričlanskega pravosodnega senata pred dnevi končno dobilo zahtevana večja pooblastila za nadzorovanje osumljenih terorizma. Kar v praksi pomeni, da bodo uslužbenci ministrstva, ki se ukvarjajo s policijsko ali obveščevalno dejavnostjo, lahko v bodoče prisluškovali telefonskim pogovorom, nadzorovali elektronsko pošto in internetno dejavnost nasploh, si med sabo delili informacije in dobivali informacije od CIE.
Zagotovila pravosodnega ministra Johna Ashcrofta, da njegovo ministrstvo nima niti najmanjše želje kršiti ustavnih pravic, ampak da so nova pooblastila namenjena preprečevanju novih žrtev terorizma, so po mnenju redkih ameriških neodvisnih kritikov Bele hiše najbolj odkrito priznanje, da bodo ustavne pravice v nekaterih primerih kršene. Kot pravijo, si je vlada z najnovejšim ukrepom utrla pot do zlorab in uporabo zbranih informacij v navadnih kazenskih postopkih.
Minister Ashcroft je medtem že napovedal nekatere takojšnje ukrepe, med drugim razvoj računalniškega sistema za pomoč preiskovalcem, da od sodišča hitro dobijo dovoljenje za prisluškovanje. Prav tako je direktor FBI Robert Mueller ustanovil novo enoto, ki se bo ukvarjala izključno z nadzorom sumljivih oseb.
Zelena luč za prisluškovanje in nadzor sumljivih pozameznikov in skupin je bila le uvodni del v sestavljanki imenovani “Busheva policijska drzava”. Po torkovi odločitvi senata, da odobri predlog zakona o ustanovitvi ministrstva za domovinsko varnost, je zmagoslavje ameriškega predsednika popolno. S senatnim blagoslovom za največjo reorganizacijo zvezne administracije v zadnjem stoletju, bodo tako v kratkem odstranjene se zadnje ovire za popoln drzavni nadzor nad vsem in vsemi.
Vse bolj varovana in vse manj svobodna Busheva Amerika pa po nekaterih napovedih v svoji strategiji nacionalne varnosti v prihodnje ne bo vključevala le vladnih služb. Ameriški predsednik naj bi namreč vanjo vključil tudi indoktrinacijo mladine, saj naj bi razmišljal o dvoletnem prostovoljnem delu za domovino.
Tako se moramo strinjati, da je res malo verjetnosti, da bi se 11. september v ZDA še kdaj ponovil, kot je v pozdravu na odločitev senata dejal Bush. Koliko bo še ostalo od opevane ameriške demokracije - vprašanje, na katerega Busheva administracija še ni odgovorila.