Eksoplanet HD 189733b kroži okoli zvezde, ki je od nas oddaljena 63 svetlobnih let. V "vesoljskem" merilu je torej naš bližnji sosed. Kljub temu pa ga le slabo poznamo.
Nekaj novih odgovorov so astronomi dobili s pomočjo teleskopa Hubble. Med drugim so ugotovili, da bi bil od daleč videti moder, pogled nanj pa bi bil precej podoben, kot je pogled na Zemljo iz vesolja.
A kot so zapisali pri Nasi, se tu podobnost konča. Temperature na HD 189733b narastejo preko 1000 stopinj Celzija, veter piha z nepredstavljivo hitrostjo več kot 7000 kilometrov na uro, deževalo pa naj bi steklo.
Moder ni zaradi vode oziroma oceanov kot Zemlja, ampak zaradi oblakov, ki vsebujejo silikatne delce. Ti na vročini kondenzirajo in tvorijo se majhne steklene kapljice, ki bolj kot rdečo razpršijo modro svetlobo, so tako zelo nezemeljski razlog za zemeljsko barvo pojasnili pri Nasi.
HD 189733b spada med nekoliko bizarne – oznaka je Nasina – planete, ki jih imenujejo vroči Jupitri. Od svoje zvezde je oddaljen le 4,7 milijona kilometrov, to pa je tako blizu, da je gravitacijsko povsem priklenjen nanjo. Ena stran je tako vedno osončena, druga pa vedno v temi. Temperaturna razlika med eno in drugo stranjo je kar 260 stopinj Celzija, to pa je tudi razlog za vedno prisoten močan veter. Planet so odkrili leta 2005.
KOMENTARJI (85)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.