
Veliko volivcev bo tokrat zagotovo volilo drugače, kot so leta 2002, so prepričani javnomnenjski raziskovalci.
Le nekaj dni pred parlamentarnimi volitvami v Avstriji glede na zadnje javnomnenjske raziskave ni že vnaprej znano, katera stranka se bo za štiri leta zavihtela na oblast. Sedanja vladajoča Avstrijska ljudska stranka (ÖVP) Wolfganga Schüssla v javnomnenjskih raziskavah sicer vodi, vendar pa ima pred opozicijskimi socialdemokrati (SPÖ) le nekaj odstotkov prednosti. Pomembno vlogo bodo tako odigrali neodločeni volivci. Teh je nekaj dni pred volitvami okoli petnajst odstotkov.
Gotovo je nekaj. V Avstriji po tokratnih volitvah ne bo več koalicije med ÖVP in desničarskimi svobodnjaki (FPÖ), ki jo je Schüssel sklenil februarja 2000 vsem mednarodnim protestom navkljub. Po razpadu FPÖ je ÖVP nadaljevala koalicijo z novo ustanovljenim Zavezništvom za
prihodnost Avstrije (BZÖ) nekdanjega voditelja svobodnjakov Jörga Haiderja. Vendar BZÖ na tokratnih volitvah grozi poraz, saj ji javnomnenjske raziskave napovedujejo okoli tri odstotke glasov, kar je premalo za vstop v nationalrat.
Kot napovedujejo nekateri raziskovalci javnega mnenja, bodo mnogi avstrijskimi volivci "svojo stranko" izbrali šele na samih voliščih.
Televizijsko soočenje

Predsedniki parlamentarnih strank so volivce poskušali pridobiti na svojo stran tudi na četrtkovem skupnem televizijskem soočenju. V javnomnenjski raziskavi po soočenju, ki jo je opravil Gallup, je večina menila, da se je najbolje odrezal Schüssel (41 odstotkov), s 23 odstotki sledi predsednik socialdemokratov Alfred Gusenbauer. Na zadnjem mestu je s tremi odstotki pristal vodja BZÖ Peter Westenthaler.
Manjšinsko vprašanje v ozadju
Kljub neuspeli ureditvi vprašanja dvojezične topografije na avstrijskem Koroškem manjšinsko vprašanje v konici volilnega boja ni bilo med osrednjimi temami. Največ razburjenja je pred volitvami vzbudil deželni glavar avstrijske Koroške Jörg Haider, ko je v začetku septembraobjavil časopisne oglase z naslovom "Koroška bo enojezična".
Organizacije koroških Slovencev za nedeljske volitve niso dale jasnega priporočila, svetovale pa so, naj se volivci pri odločitvi ozirajo tudi na to, kakšen odnos imajo stranke do pravic slovenske manjšine.
Škandal naj bi vplival na izid
Opazovalci menijo, da bo na izid volitev zagotovo vplivala afera z banko BAWAG, ki velja za največji gospodarski kriminal v Avstriji po drugi svetovni vojni. Gre za sumljive posle v vrednosti 3,5 milijarde evrov.
BAWAG je četrta največja banka v Avstriji, v lasti Zveze avstrijskih sindikatov, kjer imajo največ vpliva prav socialdemokrati. Do konca leta naj bi banko sicer prodali. Zaradi afere BAWAG naj bi se na zatožni klopi znašli njen nekdanji šef Helmut Elsner in še osem drugih ljudi. Elsner je osumljen goljufij, poneverb, prekrivanja izgube ter okoriščanja. Samo iz raznih špekulativnih poslov med letoma 1998 in 2000 naj bi nastala škoda 1,9 milijarde evrov.
Pred slabim tednom dni se je izvedelo tudi, da je Schüssel leta 2003 potoval na obisk v Sofijo, BAWAG pa je kril stroške njegovega potovanja.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.