Američani kot način boja proti prekomerni teži med drugim vidijo tudi obdavčitev pijač, ki so polne sladkorja. "Ne trdimo, da so kalorije iz sladkanih pijač kaj drugačne od ostalih, le preveč jih je," je dejala Kelly Brownell z univerze Yale. Zagovorniki zdravja tako vedno bolj pritiskajo na kongres, da bi z obdavčitvijo sladkih sokov pripomogli k boljšemu zdravstvenemu stanju Američanov. Dodatno bi po besedah Brownellove 10 centov davka na pločevinko tovrstne pijače pomenilo 140 milijard dolarjev v državni blagajni.
A industrija, ki se ukvarja s prodajo sladkih pijač, se glasno upira. "Zdaj ni čas, da bi kongres dodajal davke na majhne užitke, v katerih vsi uživamo," se glasi eden izmed televizijskih oglasov, v katerih velika podjetja jasno sporočajo kongresu, da jim tako razmišljanje ni všeč.
Američani sicer zaužijejo 250 kalorij na dan več kot so jih v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja, polovico kalorij pa dobijo ravno iz sladkih pijač. Jasno je, da bi z davkom na tovrstne pijače lahko pridobili veliko denarja, a v kongresu so se pojavili tudi pomisleki, da bi davek nepravično najbolj obremenil tiste z nižjim dohodkom.
Sicer je v okviru zdravstvene reforme obilica predlogov, kako se soočiti z debelostjo, kot je pisanje kalorij hrane na menije. Kongres je sprejel dogovor o 80 odstotkih reformnega paketa, zadnjih 20 odstotkov pa po besedah predstavnika Bele hiše Roberta Gibbsa ne bo nujno lahkih, čeprav se zdi, da je do konca ostalo le še malo.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.