Tujina

Odmevi: Kje se skriva general?

Zagreb/Ljubljana, 30. 05. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

Petkov prispevek POP TV v oddaji 24UR o domnevni aretaciji Gotovine je sprožil buren odziv praktično vseh največjih hrvaških medijev.

General Ante Gotovina je med najbolj iskanimi haaškimi obtoženci.
General Ante Gotovina je med najbolj iskanimi haaškimi obtoženci. FOTO: Reuters

Hrvaški mediji so poročanje POP TV večinoma povzemali, kot navajanje dejstev, da je general ujet, čeprav je novinarka 24UR Tina Reberšek v prispevku zelo jasno povedala, da gre le za domnevo, ki temelji na nepotrjenih informacijah neimenovanih virov, ter da tamkajšnja policija o tem uradno ni vedela ničesar. Reberškova je tudi jasno povedala, da so podobne neuradne informacije v zadnjem času večkrat pretresale različne vplivne hrvaške medije.

Večernji list je objavil vest z naslovom 'POP TV v Italiji ujel generala Gotovino'. V njej ugotavljajo, da je POP TV objavil, da so generala ujeli na jugu Italije in navajajo urednika informativnega programa POP TV, ki je dejal, da je novinarka obvestilo dobila iz zanesljivih, a neuradnih virov. Navajajo tudi, da je POP TV objavil, da informacije o aretaciji italijanska policija ni ne potrdila ne zanikala.

Hrvaška televizija HRT je v svojem članku poudarila, da je novinarka POP TV povedala, da navaja nepotrjene vire ter da je želela le prikazati, da se o iskanju Anteja Gotovine pojavljajo različne špekulacije, na katere vlada v Zagrebu ponavadi niti ne reagira. Sicer pa poudarjajo, da je italijanska vlada poročilo o prejetju ubeglega generala uradno zanikala.

Radio 101 o poročanju POP TV piše kot o "novinarski raci". "Slovenski POP TV je, z ničemer izzvan, objavil, da so Gotovino pred štirimi dnevi aretirali italijanski specialci in da je pri sebi imel italijanske dokumente, pa tudi slovenski potni list ali vozniško dovoljenje," je o vesti poročal Radio 101.

"Novica ni vznemirila samo novinarjev, ampak so bili nanjo dokaj nepripravljeni tudi predstavniki državnih organov", kot so predstavnik vlade za odnose z javnostmi Ratko Maček, namestnik predstavnika za odnose z javnostmi Ministrstva za notranje zadeve Igor Štefanac in namestnik direktorja policije Jakob Bukvić. Da ne ve ničesar o aretaciji svojega klijenta, pa je potrdil tudi odvetnik Marijan Pedišić, zoper katerega poteka preiskava zaradi suma, da je naročil lažni potni list za ubežnega generala, v članku z naslovom "Dezinformacija o prijetju Gotovine v Italiji razburila hrvaško javnost" piše Glas Slavonije.

"Slovenski neuradni viri – pri tem pa ne gre pozabiti, da se je vse začelo v tej deželi – so navedli, da so v Italiji pravzaprav prijeli slovenskega državljana, katerega največji greh je bila malo večja podobnost z ubežnim hrvaškim generalom. Italijanska policija naj bi ga zadržala samo zato, da bi zanesljivo ugotovila njegovo identiteto, najverjetneje pa naj bi ga že danes izpustili," v članku z naslovom "POP TV 'ujel' Anteja Gotovino" piše Novi list.

Medijski vihar, ki ga je povzročil prispevek POP TV, je odjeknil tudi v SČG in BiH. Tako je Srpski nacional objavil vest z naslovom 'Lažni preplah', ki večinoma povzema pisanje hrvaških medijev, navaja pa tudi predstavnico Haaškega sodišča Florence Hartman, ki je povedala, da je POP TV v oddaji 24UR objavil nepotrjeno novico.

Sarajevsko Oslobodjenje poroča, da so bile zaradi poročanja POP TV v petek zvečer vse telefonske linije v najvišjih hrvaških državnih organih skoraj popolnoma zasedene, česar je bila kriva "dezinformacija slovenske postaje POP TV". Časnik navaja tudi glavnega hrvaškega pogajalca z EU, Vladimira Drobnjaka, ki je dejal, da odnos "toplo-hladno" med Hrvaško in Haaškim sodiščem utruja Hrvate, kar se kaže tudi v padcu naklonjenosti hrvaške javnosti Evropski uniji.

Vrsta medijev je tudi objavila analize vseh dosedanjih "videnj" generala Gotovine, ki so se pojavila kmalu po njegovem izginotju. Večernji list jih navaja kar 10. Tako so ga doslej videli ne le na Hrvaškem in v BiH, pač pa tudi na Korziki, v Rimu, na Dunaju in celo v Torontu v Kanadi.

Hrvaški časnik 24sata v članku, ki je posvečen predvsem raznim "videnjem" Anteja Gotovine, ugotavlja, da je "zadnja poteza slovenske televizije POP TV, ki je Anteja Gotovino ujela na jugu Italije, potem pa izročila neznancem, popolnoma v skladu zahodnih medijev, ki se v tem pogledu niti najmanj ne razlikujejo od hrvaških". Časnik tudi piše, da vesti o generalovih skrivališčih izgledajo, kot da je "vsak dan prvi april".

Leta 1998 se je med obiskom papeža na Hrvaškem med pomembneži, ki so smeli pozdraviti Janeza Pavla II., pojavil tudi Gotovina (Foto: www.antegotovina.com)
Leta 1998 se je med obiskom papeža na Hrvaškem med pomembneži, ki so smeli pozdraviti Janeza Pavla II., pojavil tudi Gotovina (Foto: www.antegotovina.com) FOTO: Reuters

Hrvaški internetni časopis index.hr je povzel poročanje POP TV kot nepotrjeno vest in hkrati objavil tudi izjavo Florence Hartman, ki je dejala, da je Haaško sodišče od italijanskega notranjega ministrstva dobilo potrdilo, da aretirani moški ni general Gotovina.

V ponedeljkovi izdaji index.hr še navaja, da je edina povezava med Antejem Gotovino in mestom Castello di Cisterna torba, ki naj bi jo nekdo odvrgel iz drvečega avtomobila, ki so ga poskušali zaustaviti karabinjerji. V torbi naj bi bilo nekaj tiskanih člankov o pobeglem generalu, objavljenih na internetu, ter par hlač. Po pisanju indexa so italijanski prometni policisti med rutinsko kontrolo v Castello di Cisterna poskušali zaustaviti črni BMW, ki pa ni zaustavil, pač pa pospešil, kmalu zatem pa je nekdo iz njega odvrgel torbo z omenjeno vsebino.

Nova TV je kot edina hrvaška televizija v celoti predvajala televizijski prispevek POP TV, ki "je dvignil prah".

Igra obveščevalnih služb?

Najdlje pa je v komentarjih na poročanje POP TV prišla splitska Slobodna Dalmacija, ki pravi, da je po menju nekaterih analitikov POP TV-jeva vest bila del akcijskega načrta hrvaškega premierja. Kot piše Slobodna Dalmacija, "izkušeni analitiki lahko v objavi izmišljene vesti prepoznajo obveščevalni 'podpis'. Za lansiranje te vesti pa so izkoristili slovenski POP TV, ki naj bi bila po pisanju Slobodne Dalmacije 'nagnjen k hitremu objavljanju informacij, pri čemer se ne trudi posebej za preverjanje".

Časnik, ki se sklicuje na svoje neimenovane vire pa še piše, da je šlo za akcijo obveščevalnih agencij več držav, ki naj bi bila najverjetneje del "akcijskega načrta" hrvaškega premierja Iva Sanaderja. Ta načrt naj bi imel za cilj dokazati, da Republika Hrvaška resnično naredi vse, da bi našla pobeglega generala, po pisanju Slobodne Dalmacije pa se je v načrt prvič vključila tudi italijanska tajna služba, ki naj bi vest posredovala slovenski komercialni televiziji. V "akciji" naj bi sodelovale tudi hrvaška obveščevalna služba in podobne službe nekaterih "najbolj zainteresiranih držav". Med njimi pa naj ne bi bilo slovenske tajne službe, še piše časnik.

Plakat v podporu Anteju Gotovini
Plakat v podporu Anteju Gotovini FOTO: Reuters

Cilj celotne akcije naj bi bilo preverjanje, kako bo reagiral "Gotovinov obveščevalni sistem" oziroma, kako bodo na vest o generalovi aretaciji reagirali njegovi bližnji sodelavci in preverjali njeno resničnost.

In čeprav akcija pri Neaplju ni imela nikakršne zveze z ubežnim generalom, nekatere zadeve še vedno ostajajo precej skrivnostne. Tako denimo od italijanskih pristojnih organov doslej ni bilo mogoče dobiti zanesljive informacije o tem, koga so italijanski varnostni organi dejansko aretirali in v okviru katere akcije je bilo to storjeno, se sprašuje Nedeljni Jutranji list. Kljub temu, da je večina uradnih virov zanikala prijetje Gotovine, so v Italijo vseeno odpotovali vrhunski strokovnjaki hrvaške policije in obveščevalnih služb, pa poroča zagrebški Vjesnik.


  • Vrtna garnitura Fiesta
  • Bencinska kosilnica PowerED
  • Žar na oglje Sunset
  • Letna kuhinja Too much
  • Sensum Lounge set
  • Paviljon Lucca 4x3m
  • Senčnik Toscana
  • Vrtni ležalnik Diana
  • Akumulatorska kosilnica Scheppach
  • Robotska kosilnica Worx
  • Nadstrešek Andy
  • Makita set orodij