Tujina

Odmevi na bombna napada v Nairobiju in Dar es Salamu

Nairobi/Washington/New York/Tirana/Jeruzalem, 10. 08. 1998 08.50 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min

Po podatkih, ki so jih včeraj sporočili pristojni za preiskavo pri kenijski vladi, je v petkovem bombnem napadu pred ameriškim veleposlaništvom v Nairobiju umrlo 174 ljudi. Najmanj 40 ljudi še pogrešajo, zato se bojijo, da bo končno število žrtev najverjetneje okrog 200. Po navedbah predstavnikov kenijske vlade so včeraj do 19. ure med žrtvami napada identificirali 11 Američanov in 21 Kenijcev. Ameriška sredstva obveščanja pa poročajo, da se je število žrtev silovitih eksplozij pred ameriškima veleposlaništvoma v glavnih mestih Kenije in Tanzanije povzpelo na 191, število ranjenih pa naj bi doseglo 4000. Med mrtvimi v napadu naj bi bilo 12 ameriških državljanov, med onimi, katerih usoda še ni znana, pa je tudi gerenalni konzul veleposlaništva v Keniji Julian Bertli.

Kot je včeraj povedal namestnik albanskega ministra za notranje zadeve Ilir Cano, bo albanska policija v zvezi z bombnima napadoma zaslišala vse arabske državljane, ki živijo v Albaniji. Ostreje bo tudi nadzirala vse tuje državljane, ki vstopajo v Albanijo.

Izraelski premier Benjamin Netanjahu pa je ponudil pomoč Mosada in drugih izraelskih obveščevalnih agencij pri iskanju odgovornih za napada na ameriški veleposlaništvi v Nairobiju in Dar es Saalamu.

Ameriška državna sekretarka Madeleine Albright je včeraj zatrdila, da bodo ZDA sprejele povračilne ukrepe, če bo preiskava pokazala, da je bombna napada na ameriški veleposlaništvi v Keniji in Tanzaniji podprla vlada. Ministrica ni želela govoriti o domnevnih storilcih, priznala pa je, da bi utegnilo iskanje odgovornih trajati dalj časa. Obrambni minister William Cohen je protiameriška bombna napada ocenil kot dobro organizirani in vnaprej pripravljeni akciji. Po njegovih ocenah napadov ni izvedel kakšen ''norec ali posameznik''.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.