Tapia je bil pred pol leta odpuščen z delovnega mesta, ker je nenehno zamujal na delo, ali pa sploh ni prihajal, če pa je že bil tam, se mu ni ljubilo delati. Potem ko so ga odpustili, je po telefonu grozil vodstvu podjetja, vendar pa tega niso prijavili policiji.
Divjanju Tapie sta ušla le dva delavca. Eden, ker je zamudil v službo, drugi pa mu je z zavezanimi rokami pobegnil in se zaletel v prihajajoče policaje. Do zob oborožena policijska ekipa je vdrla v skladišče in našla Tapio, ki se je skrival ter mu ukazala naj odloži pištolo. Po trditvah policije tega ni hotel storiti in je streljal na njih, zato so ga morali ubiti. Pokojni morilec je streljal s pištolo Walther PP kalibra 380. V zadnjih 14 letih je imel nenehne težave s policijo in je bil aretiran več kot desetkrat zaradi nezakonitega posedovanja orožja, družinskega nasilja, fizičnih napadov in podobnega.
Poboj v Chicagu je le zadnji v seriji podobnega nasilja na delovnem mestu v ZDA. Minuli teden je delavec v avtomobilski tovarni v Ohiu ubil enega sodelavca, drugega pa ranil, nato pa si je sodil sam. Februarja leta 2001 je nekdanji delavec v tovarni v Chicagu ubil štiri ljudi in samega sebe. Leta 1999 pa je uslužbenec v borzno-posredniškem podjetju v Atlanti pobil devet ljudi, pred tem pa še ženo in dva otroka. Podobnih dogodkov je še več, politiki pa si še naprej zakrivajo oči pred dejstvom, da imajo Američani preveč dostopa do orožja.