Februarja leta 1999 so štirje policisti v civilu v Amadoua Dialla pred njegovim stanovanjem v Bronxu izstrelili 41 nabojev, ker so ga zamenjali za nekega posiljevalca in mislili, da ima v rokah pištolo. Diallo pa je imel v rokah le denarnico.
Omenjeni incident je vzbudil množične proteste v mestu, ki je bilo takrat na višku prepirov med županom Rudyjem Giulianijem in borci za človekove pravice zaradi policijskih postopkov. Policiste so najprej obsodili umora, vendar jih je sodišče v Albanyju, kjer so jim sodili, ker v Bronxu tega ni bilo mogoče izvesti, oprostilo. Zvezne oblasti so se odločile, da pregon ni potreben, newyorška policija pa je četverico premestila na druga delovna mesta. Prej so bili pripadniki elitne enote za boj proti uličnemu kriminalu, zato sta se dva raje odločila za odhod med gasilce, kot da bi sedela za pisalno mizo.

Starša umorjenega Dialla sta kasneje vložila civilno tožbo ter od mesta New York zahtevala 20 milijonov dolarjev odškodnine in 41 milijonov dolarjev kazenske odškodnine za sinov umor. Giulianijeva administracija se o tožbi ni hotela pogovarjati, sedanji župan Michael Bloomberg pa se je odločil za poravnavo. Kot je dejal, trije milijoni dolarjev ne morejo vrniti človeškega življenja, vendar se s tem vsaj zaključuje eno od poglavij v zgodovini mesta. Mati in oče bosta denar namenila za študij preostalih treh otrok, vendar jima bodo precejšen del pobrali odvetniki.