
Deadria Farmer Paellmann je na zveznem sodišču v Brooklynu v New Yorku v torek vložila zgodovinsko tožbo proti trem ameriškim podjetjem, ki bi naj bogatela s suženjstvom. Skupinsko tožbo v imenu 35 milijonov potomcev sužnjev, v kateri zahteva izplačilo odškodnine, je vložila proti podjetjema Aetna in CSX ter banki FleetBoston. Po mnenju poznavalcev bi to lahko bila prva v seriji podobnih tožb ameriških temnopoltih državljanov zaradi trpljenja svojih prednikov. Tožba je oblikovana po vzorcu številnih tožb Judov proti nemškim in drugim podjetjem, ki so izkoriščala suženjsko delo v času nacizma.
Tožena podjetja so pravne naslednice podjetij, ki so delovala v času sužnjelastniškega sistema v ZDA, ki se je uradno končal s porazom konfederalnega juga v državljanski vojni konec 19. stoletja. V kratkem naj bi pisma z zahtevo po izplačilu odškodnin dobilo še 12 podjetij, in tudi proti njim bodo vložili tožbo, če odškodnin ne bodo plačala.
V tožbi je navedeno, da je bilo od leta 1619 do konca ameriške državljanske vojne zasužnjenih več kot osem milijonov Afričanov, ki so jih v ZDA prisilili v delo na plantažah bombaža, tobaka in sladkornega trsa. V tem času naj bi sužnji z neplačanim delom "pridelali" 40 milijard dolarjev, kar bi po sedanjih vrednostih pomenilo 1,4 bilijona dolarjev. Tožbo je Paellmannova vložila v imenu 35 milijonov potomcev nekdanjih sužnjev, ki še vedno čutijo posledice tega nečloveškega sistema, višina zahtevane odškodnine pa ni določena.
Zahteve po izplačilu odškodnin temnopoltim žrtvam suženjstva so se začele pogosteje pojavljati pred kratkim, ko so številna podjetja po svetu začela izplačevati odškodnine nekdanjim delavcem zaradi prisilnega in suženjskega dela v času nacizma. Tožba je razdelila ameriško javnost, nasprotujejo pa ji predvsem beli konservativni komentatorji, vendar tudi med temnopoltimi nima popolne podpore, saj jih je strah, da bi se jim lahko zahteve po visokih odškodninah maščevale.
Nasprotniki tožbe pravijo, da je od konca suženjstva že tako daleč, da bi se z izplačevanjem odškodnin ustvarjale krivice potomcem lastnikov sužnjev, ki s preživetim sistemom nimajo nič.