Tujina

Odstavljeni Pavković vložil pritožbo

Beograd, 28. 06. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Odstavljeni načelnik generalštaba jugoslovanske vojske Nebojša Pavković je zaradi odstavitve vložil pritožbo na Jugoslovansko ustavno sodišče. Predsedstvo DOS-a pa se je odločilo, da bo preverilo Pavkovićeve navedbe o načrtovanju vohunjena srbski vladi.

V pritožbi Pavkković zahteva sprožitev postopka o oceni ustavnosti in zakonitosti ukaza predsednika države Vojislava Koštunice o njegovi razrešitvi. Sodišče je zadevo že predložilo v obravnavo preiskovalnemu sodniku.

Jugoslovanski predsednik je v ponedeljek sprejel sklep o razrešitvi Pavkovića, začasno pa na to funkcijo imenoval Pavkovićevega namestnika, generalpodpolkovnika Branka Krgo. Ob tem je pojasnil, da "en človek ne more biti bolj pomemben kot pa ustanova, na čelu katere je, to pa velja tudi za generala Pavkovića". Slednji je razrešitev zavrnil. Kot je Pavković v ponedeljek povedal za srbsko televizijo, je Koštunica sprejel omenjeni ukaz na lastno pobudo in v nasprotju z zakonom. Po Pavkovićevem mnenju gre tudi za osebno maščevanje Koštunice.

DOS bo podrobneje preveril Pavkovićeve navedbe

Po Pavkovićevem mnenju gre tudi za osebno maščevanje Koštunice
Po Pavkovićevem mnenju gre tudi za osebno maščevanje Koštunice FOTO: Reuters

Predsedstvo jugoslovanske vladajoče Demokratične opozicije Srbije (DOS) je po sestanku v Novem Sadu v četrtek pozno zvečer napovedalo, da bo od zveznega parlamenta in vlade zahtevalo preiskavo obtožb o trditvah, da je kabinet jugoslovanskega predsednika Vojislava Koštunice naročil vdor jugoslovanske vojske v urad srbske vlade za komunikacije junija lani. To namreč trdi nekdanji načelnik generalštaba jugoslovanske vojske Nebojša Pavković. Te trditve je posredno potrdil tudi nekdanji načelnik vojaške obveščevalne službe, general Milan Đaković.

Pavković sicer trdi, da so vdor v urad srbske vlade načrtovali zaradi domnevnih sumov, da je ta urad prisluškoval predsedniku ZRJ. Predsedstvo DOS je poleg tega zahtevalo tudi "takojšnjo prekinitev vseh dejavnosti, ki destabilizirajo jugoslovansko vojsko ter vseh poskusov nelegalnega vpliva , ki ovirajo vojsko pri opravljanju ustavnih pristojnosti".

Đaković je za načrtovanje vdora v vladni urad poleg posameznih članov Koštuničevega kabineta obtožil tudi svojega naslednika na položaju vojaške obveščevalne službe Aleksandra Tomića. General Tomić je v širši javnosti postal znan po nedavni aretaciji podpredsednika Đinđićeve vlade Momčila Perišića v trenutku, ko naj bi nekdanji načelnik generalštaba jugoslovanske vojske izročal ameriškemu diplomatu zaupne vojaške listine. Sedaj že upokojeni general Djaković je še izpostavil, da je treba ugotoviti, po čigavem nalogu deluje Tomić in komu odgovarja za svoje početje.

Primer Pavkovič pa je za beograjske analitike in komentatorje že "zgodovina", saj jih večina meni, da ima predsednik države pravico imenovati in razreševati najvišje častnike jugoslovanske vojske, očitajo pa mu tudi, da bi moral kot vojak spoštovati ukaz vrhovnega poveljnika oziroma šefa države.

Predsednik spodnjega doma jugoslovanske skupščine Dragoljub Mičunović, ki se udeležuje letnega zasedanja Parlamentarne skupščine Sveta Evrope v Strasbourgu, je za beograjski dnevnik Večernje novosti povedal, da mu je Pavković poslal že drugo pismo v zvezi s svojo razrešitvijo in domnevnim načrtom za vdor vojske v vladni urad.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10